IPN szuka szczątków działaczy podziemia antykomunistycznego

23467129 775792089297866 5400797368972200601 o

W Lublinie trwają prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Unickiej. Prowadzi je Biuro Poszukiwań i Identyfikacji z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W poniedziałek znaleziono szczątki dwóch ofiar bezpieki, a dziś – pod pochówkiem w ziemnym grobie z lat 70. – kolejną.

– Nie przypadkowo jesteśmy tutaj już po raz trzeci, bo to jest „Lubelska Łączka”, na której UB chowało więźniów – mówi Monika Mużacz-Kowal z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie.

Na razie nie wiemy ze 100-procentową pewnością, kto spoczywa w odnalezionych mogiłach. –  O ich nazwiskach jako pierwsze dowiedzą się rodziny dopiero po identyfikacji genetycznej – informuje Monika Mużacz-Kowal.

– Jedna z czaszek nosiła ślady postrzału. Szkielety są bardzo dobrze zachowane – informuje archeolog z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Tomasz Borkowski. – Czasami znajdujemy też jakieś drobne przedmioty: fragmenty tkaniny, zamek błyskawiczny, fragmenty tkaniny. Nic, co by ułatwiło identyfikacje. Odnalezienie takich rzeczy czasem się zdarza, ale nie tu.

– To, że jesteśmy tu już po raz trzeci jest w dużej mierze zasługą obecnego dyrektora Oddziału IPN w Lublinie, Marcina Krzysztofika oraz pana Artura Piekarza. Dokonali oni gigantycznej pracy archiwalnej i to oni wytypowali te miejsca – stwierdza Monika Mużacz-Kowal.

– Przypuszczam, że większość ofiar z lata 1944-1954, kiedy funkcjonowało więzienie na Zamku w Lublinie, było chowanych na cmentarzu przy ulicy Unickiej. Chociaż być może część z nich została wywieziona poza teren miasta – uważa Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie. – Tych ofiar jest kilkaset. To praca naprawdę na lata. Pierwsze osoby zostały zamordowane na Zamku już w listopadzie 1944 r., a ostatnia w styczniu 1954 r., na trzy tygodnie przed likwidacją więzienia. Jest to miejsce, gdzie tych ofiar w naszym województwie może spoczywać najwięcej, niemniej należy pamiętać, ze wszędzie tam, gdzie funkcjonował powiatowy urząd bezpieczeństwa publicznego, komenda powiatowa MO czy więzienie, tam spotkamy się z lokalnymi „Łączkami”.

Zakończenie tego etapu badań planowane jest na dzień 14 listopada. – Jednak nie kończymy tutaj pracy. Jeszcze wrócimy na ten cmentarz nie raz – zapowiada Monika Mużacz-Kowal. – Mam nadzieję, ze wszyscy spoczywający tu bohaterowie doczekają się identyfikacji i godnego pogrzebu,

 

Do tej pory na nekropolii przy ul. Unickiej znaleziono 6 ofiar komunistycznych zbrodni, m.in. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz Stanisława Biziora ps. „Eam”

MaK / PaSe / opr. ToMa

Fot. główne: FB

CZYTAJ TAKŻE: IPN szuka ciał kolejnych bohaterów na cmentarzu przy ul. Unickiej

Kolejne ekshumacje na cmentarzu przy ul. Unickiej, Lublin, 14.11.2017, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version