Kilkudziesięciu autorów, eseje, felietony, wiersze i liczne fotografie. W Lublinie został zaprezentowany najnowszy, monograficzny tom kwartalnika „Konteksty”. Numer jest w całości poświęcony Ośrodkowi „Brama Grodzka – Teatr NN”.
– W tomie głos zabierają autorzy związani z Bramą, ale także ci, którzy naukowo analizują pracę z pamięcią – mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
– Część tekstów to znane już publikacje, ale są też takie, które powstały specjalnie dla celów tego wydawnictwa – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty”, Zbigniew Benedyktowicz. – Taki monograficzny numer już dawno się Ośrodkowi należał.
Tom liczy 193 strony, a wśród autorów artykułów są nie tylko osoby związane z Ośrodkiem, ale również badacze, którzy naukowo podchodzą do jego aktywności.
– Dla nas jest to rodzaj podsumowania dotychczasowej działalności – mówi dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Tomasz Pietrasiewicz. – To pierwsza tego typu próba spojrzenia na nasza pracę z perspektywy wychodzącej poza Lublin.
– Prezentacja tomu została połączona z seminarium Misterium Bramy, które otworzą prof. Paweł Próchniak i prof. Dariusz Czaja – dodaje Zętar.
Kwartalnik „Konteksty” wydawany jest przez Instytut Sztuki PAN i ukazuje się nieprzerwanie od roku 1947. Na jego łamach publikowane są teksty dotyczące antropologicznych i kulturowych aspektów współczesności.
MaK
Fot. FB