Poruszeni śmiercią rówieśnika uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie rozpoczęli kampanię zachęcającą do pomagania. Namawiają do oddawania krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. W ten sposób chcą uczcić pierwszą rocznicę śmierci swojego kolegi Mateusza Worobija, który przegrał walkę z aplazją szpiku kostnego i kontynuować jego ideę niesienia pomocy.
Jak mówi współorganizator akcji radny miejski Paweł Białas – Dziś odbywa się spotkanie prelekcyjne, które ma uświadomić nam skalę problemu. Mamy ekspertów, którzy tłumaczą jak wygląda zbiórka krwi oraz na jakiej zasadzie działa rejestracja dawców komórek macierzystych.
– Akcja polega na zachęcaniu jak największej ilości osób do oddawania krwi oraz zarejestrowania jako dawcy komórek macierzystych. Życia mojego przyjaciela już nikt nie zwróci, ale mogę niejednej osobie udzielić pomocy – zaznacza Jakub Kursa, przyjaciel Mateusza.
– Przed 25 laty, gdy rozpoczynałam pracę to pacjentów było znacznie mniej. Obecnie ich przybywa, są różne rodzaje nowotworów, jednak jednocześnie coraz więcej tych chorób umiemy leczyć. Przyjechałam tutaj, aby powiedzieć tym młodym ludziom, że to nasza dobra wola, aby podarować komuś krew i szpik – ten dar życia nic nie boli – wyjaśnia dr n. med. Teresa Odój, hematolnkolog dziecięcy. – To wspaniała młodzież. Pamiętam Mateusza jako pacjenta, wtedy koledzy odwiedzali go i wspierali. Minął rok, a oni wciąż pamiętają i nie chcą, aby jego śmierć poszła w zapomnienie, a równocześnie wniosła coś pozytywnego i dała innym nadzieję – dodaje.
W spotkaniu wzięli również udział ratownicy medyczni. – Dzisiejszy pokaz ma uświadomić, jak ważne jest działanie osób postronnych przed przyjazdem karetki. Mamy łańcuch przeżycia składający się z 4 ogniw – kluczowe jest wczesne wezwanie pomocy i podjęcie podstawowych zabiegów ratujących życie – tłumaczy Daniel Kania ze stacji ratownictwa medycznego w Chełmie.
– Ludzie potrzebują tej wiedzy. Wiele osób boi się podjąć tę pierwszą pomoc u osoby z zagrożeniem życia. Staramy się, aby jak najwięcej osób przeszło takie szkolenie i zobaczyło jak pracujemy – dodaje Piotr Niwiński.
W poniedziałek (04.12) przy II LO w Chełmie stanie krwiobus, w którym będzie można oddać krew, a w przyszły piątek (08.12) w szkole prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.
DoG
Fot. Dominik Gil