Młodzież kontra dopalacze

001 2944

Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie” – to hasło akcji, która prowadzona jest w Lublinie oraz powiecie lubelskim. Elżbieta Konowałek (psycholog), Piotr Dreher (Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie) i Rafał Trocki (Komenda Miejska Policji w Lublinie) tłumaczyli zasady jej funkcjonowania na antenie Polskiego Radia Lublin.

– Od dłuższego czasu prowadzimy działania prewencyjne, które są ukierunkowane na spotkania z młodzieżą. Rozmawiamy z nimi o m.in. dopalaczach. Ten problem nie znika – mówił Trocki.

– Akcja dotyczy głównie środków psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem dopalaczy. Skierowana jest do ludzi młodych. Zainteresowanie jest bardzo duże. To cieszy – dodał Dreher. – Projekt angażuje samą młodzież. Tworzą oni prace plastyczne, wystawiają przedstawienia, nagrywają filmy, śpiewają piosenki, recytują wiersze. Biorą aktywny udział we wspólnym przedsięwzięciach.

– Warto rozmawiać. Słowo ma ogromną wartość – podkreśliła Konowałek. – Zadaniem akcji jest włącznie młodzieży we współpracę z ekspertami (policjant, lekarz, terapeuta uzależnień). Pokazują oni problem widziany ich oczami.

– Podziemny handel dopalaczami kwitnie. W szczególności dotyczy to Internetu. Dostępność środków psychoaktywnych nie jest taka mała, jak mogłoby się wydawać. Statystyki potwierdzają, że narażeni na zatrucie dopalaczami to osoby w wieku od 16 do 20 lat. Ten przedział to połowa osób zażywających takie substancje. Problem dotyka więc w szczególności ludzi młodych – wyjaśnił Piotr Dreher.

– Przestępcy są o krok przed policją. Z roku na rok jesteśmy jednak coraz bardziej skuteczni, a nasze działania w wielu przypadkach kończą się sukcesami. Chcemy także edukować i właśnie w tym celu powstał projekt „Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie”. Dzięki temu młodzież może brać czynny udział w rozmowach na temat środków psychoaktywnych. Nie jest to już tylko monolog ze strony policji – tłumaczył Rafał Trocki.

– W nasze działania włączyli się także sportowcy. Przychodzą oni na spotkania z młodymi. Taki autorytet może być tu pomocny. Młodzież bardzo pozytywnie odbiera tę inicjatywę – podsumowała Elżbieta Konowałek.

Z gośćmi Radia Lublin rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

WB / opr. MatA

Fot. MatA

Exit mobile version