Przekonywali, że palenie nie jest w modzie i może być groźne dla zdrowia – w puławskim Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej zorganizowano dziś VII Wojewódzki Konkurs Antytytoniowy „Nikotynie Nie!”.
Młodzież rozwiązywała test wiedzy, przygotowywała plakaty, pisała wiersze, a także prezentowała scenki teatralne. Wszystko po to, by przekonać rówieśników, że warto skończyć z nałogiem.
– Młodzież najczęściej sięga po papierosy pomiędzy 13 a 16 rokiem życia – to wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Puławach. – Co roku przeprowadzamy takie badania i wyniki są nadal niepokojące – mówi Lidia Nogowska z puławskiej placówki. – W badaniu wzięło udział 208 uczniów. Do palenia przyznaje się ponad 41%. Ciekawostką jest fakt, że negatywne skutki sięgania po papierosy znają wszyscy.
– Problemy w domu i wpływ towarzystwa. Ludzie chcą zabłysnąć, zaimponować innym i poprzez to popadają w takie nałogi – takie przyczyny rozpoczynania palenia wskazuje sama młodzież.
– Trudno jest przekonać młodego człowieka, żeby tego nie robił, by podjął działania, które będą sprzyjały jego zdrowiu – stwierdza Renata Gawron z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. A negatywnych skutków palenia jest wiele. – Mówimy o nowotworach płuc i krtani, chorobach układu krążenia. Papierosy odbijają się też na naszym wyglądzie zewnętrznym. Szybciej się starzejemy
– Rozmowa na temat szkodliwości palenia nie jest dla młodzieży aż taka istotna, bo dla niej to temat jeszcze dość odległy. Natomiast przeliczanie kosztów zakupu papierosów na złotówki daje większe możliwości przekonania do niepalenia – mówi Małgorzata Wójcikowska, pedagog Zespołu Szkól w Poniatowej. – Aby móc wymagać, trzeba edukować. Uświadamianie potrzeby bycia zdrowym jest priorytetem i chcemy to robić – dodaje.
W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie dwunastu placówek ponadgimnazjalnych i ośmiu gimnazjów z regionu.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak