MPWiK rozbuduje system kanalizacji i wodociągi

002 1565

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie rozbuduje infrastrukturę. Spółka otrzymała na ten cel ponad 138 mln zł dotacji. Koszt całej inwestycji to ponad 267 milionów złotych.

Skala zapowiadanej inwestycji będzie bardzo duża. Łącznie obejmie ok. 60 ulic na terenie kilku dzielnic: Ponikwoda, Czechów, Kalinowszczyzna i Śródmieście.

Jak mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie – umowy o dotacje podpisaliśmy wczoraj (14.11), jednak walka o to nie należała do najprostszych. – Projekt przewiduje wybudowanie nowej sieci sanitarnej o długości 51 km, nowej sieci wodociągowej o długości ok. 20 km oraz modernizacji oczyszczalni ścieków w zakresie części technologicznej czy części osadowej oraz inwestycje, które uporządkują całą sieć wewnętrzną w MPWiK.

Celem przedsięwzięcia modernizacyjnego jest kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki wodno-ściekowej w Lublinie. Trzeba jednak zaznaczyć, że 99% mieszkańców miasta jest już objętych kanalizacją sanitarną. – Infrastruktura zmienia się nie tylko w sensie ilościowym, ale również jakościowym. Możemy już teraz myśleć o przyszłości, bo spełniamy wymagania określane przez dyrektywy unijne. W niektórych przypadkach zaawansowanie technologiczne czy rozwiązania stosowane w MPWiK-u to ekstraklasa europejska. Robi to wrażenie na osobach przyjeżdżających do Lublina w ramach wizyt studyjnych. Dowodzi to również o tym, że mamy znakomitą kadrę inżynierską – zaznacza Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2017-2023. Jak zaznacza prezes Matyjaszczyk – będzie to też znaczny skok technologiczny. – Jest to zmiana filozofii w zakresie zarządzania procesem. Dotychczas funkcjonuje system, gdzie na wszystkich naszych obiektach mamy obsady ludzi i kontrolujemy to poprzez pracę zmianową. Chcemy zmienić zarządzanie. Gospodarka zaopatrzenia miasta w wodę będzie odbywała się z jednego miejsca. System zyska wiele narzędzi analitycznych i informatycznych, które pozwolą wykonywa część prac zdalnie – wyjaśnia.

Zarząd spółki i władze Lublina zaznaczają, że projekt nie pociągnie za sobą wzrostu cen wody. – Nie mamy celu, w którym przekładamy nakłady inwestycyjne na taryfę – dodaje prezes.

Zmiany mają również przyczynić się do wzrostu jakości życia mieszkańców Lublina. – Przede wszystkim chodzi o uzupełnienie obszarów w sieć kanalizacyjną, której dotychczas nie było, komfort życia i ciągłość dostawy wody oraz utrzymanie stanu jej jakości – zapewnia Witold Dadej, dyrektor ds. inwestycji MPWiK.

Według szacunków realizacja projektu przyczyni się do podłączenia do sieci kanalizacyjnej ponad 3400 osób, a do sieci wodociągowej pond 750 osób.

Nakłady inwestycyjne MPWIK-u (od 2010 roku) łącznie ze środkami z Unii Europejskiej wyniosły blisko 580 mln zł. Pierwsze prace dotyczące omawianych inwestycji ruszą w przyszłym roku.

MaTo 

Fot. Tomasz Maczulski

Exit mobile version