Na Lubelszczyźnie powstaną regionalne obserwatoria specjalistyczne w ramach projektu Smart Watch. Jego liderzy, czyli Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, przeprowadzali dziś (27.11) szkolenia dla urzędników i tłumaczyli, czym projekt dokładnie się zajmuje.
Ma on charakter międzynarodowy. Tworzy go 12 partnerów z 7 krajów Europy Centralnej. Są wśród nich Niemcy, Węgry, Włochy i Polska.
– Chcemy zbudować sieć regionalnych obserwatoriów rynków technologicznych – wyjaśnia założenia projektu Izabela Czeremcha z Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach. – Dajemy przestrzeń, kontakty, ludzi i wymianę wiedzy. To projekt, mający na celu pomoc przedsiębiorcom w większej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Wspiera też ich rozwój innowacyjny. Dzięki niemu odpowiednie instytucje wiedzą, co się dzieje w Europie w dziedzinie konkretnych inteligentnych specjalizacji.
Obserwatoria to różnego rodzaju specjalistyczne podmioty zbierające dane w tych dziedzinach. Mają one być udostępniane przedsiębiorcą za pośrednictwem wirtualnej platformy informacyjnej.
– Firma mająca swoją siedzibę w województwie lubelskim, szukająca partnera, będzie dzięki temu mogła go sprawdzić i zweryfikować, nawiązać z nim współpracę lub pozyskać cenne informacje – dodaje Izabela Czeremcha.
Do inteligentnych specjalizacji województwa lubelskiego należą między innymi: biogospodarka, medycyna, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka.
Wyselekcjonowano już potencjalne instytucje, mogące pełnić rolę obserwatoriów. Wskazano również audytorów, którzy będą je weryfikować. – Sprawdzą oni ich potencjał. Przed nimi jest ogromna praca do wykonania. Muszą oni poświęcić cały dzień w jednej instytucji, żeby porozmawiać z ich kierownictwem. I dopiero te głębokie wywiady dadzą nam odpowiedź, z którymi podmiotami będziemy tę współpracę rozwijać – informuje zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Dorota Skwarek.
8 takich obserwatoriów od kilku lat funkcjonuje w województwie śląskim. Działają m.in. w dziedzinie medycyny, energetyki i rozwoju technologii.
A na Lubelszczyźnie obserwatoria mają zacząć działać w sierpniu przyszłego roku.
MaTo / opr. ToMa
Fot. www.rsi.lubelskie.pl