Reforma oświaty nie przyniosła zwolnień

oswiata

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuratorium Oświaty w Lublinie podsumowało pierwsze dwa miesiące funkcjonowania reformy oświatowej. Okazało się, że obawy o zwolnienia nauczycieli nie potwierdziły się.
Kurator Teresa Misiuk poinformowała, że wzrosła liczba etatów dla nauczycieli. – W roku bieżącym w województwie lubelskim to 38633 etatów. Jeśli porównamy to z rokiem ubiegłym, mamy ich o 821 więcej. Co ważne, zwiększyła się też liczba nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze. I tutaj różnica na plus wynosi 957 osób.
Dyrektor  Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Ewa Dumkiewicz-Sprawka przyznaje, że w Lublinie żaden nauczyciel nie stracił pracy. – Dzięki współpracy wzajemnej dyrektorów szkół każdy lubelski pedagog, który pracował w gimnazjum, otrzymał propozycję pracy.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Lublinie, Celina Stasiak, przyznaje, że w statystykach sytuacja może wyglądać pozytywnie, natomiast wielu nauczycieli łączy pracę w kilku szkołach. Tak wynika choćby z danych Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. – Jeżeli prawie 100 nauczycieli uzupełnia etaty, jest to komfort? Stracą na tym też dzieci. Nauczyciel przemieszczający się z placówki do placówki jest mniej wydajny.
To, że wzrosła liczba nauczycieli pracujących w poszczególnych szkołach w niepełnym wymiarze, przyznaje też Teresa Misiuk. – Jeśli patrzymy nie na etaty, a na nauczycieli, to rzeczywiście liczba pedagogów zatrudnionych w takim wymiarze wzrosła o 857 osób.
Zmniejszyła się za to liczba uczniów o ponad 4 tysiące. Jeśli chodzi o ogólną liczbę nauczycieli na pełnym etacie, jest ich w województwie lubelskim 32 059, zaś pracujących na niepełnym 16 052.

JZoń / opr. ToMa

Fot. Jarosław Zoń

Exit mobile version