Sejmik przyjął stanowisko w sprawie Wód Polskich

wodypolskie

Semik Województwa Lubelskiego – głosami radnych Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – przyjął stanowisko w sprawie podziału kompetencji nowo tworzonego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Według sejmiku, jest ono niekorzystne dla naszego regionu. Innego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Wody Polskie przejmują dotychczasowe zadania zarządów melioracji i urządzeń wodnych. W stanowisku sejmiku radni domagają się między innymi, aby Wisła Środkowa była nadzorowana przez Lublin, a nie Mazowsze.

Jak zauważa wicemarszałek Grzegorz Kapusta – sejmik nie znajduje też uzasadnienia dla Zarządu Zlewni Wieprza – w Zamościu. Najlepszym miejscem byłby Lublin. – Nie do końca jest to odzwierciedleniem oczekiwań naszych i społeczeństwa. Wieprz i Zamość niewiele mają ze sobą wspólnego – mówi.

Zupełnie inne zdane mają radni Prawa i Sprawiedliwości. Radny Michał Mulawa mówi, że powstanie spółki Wody Polskie to ogromny sukces. Dodaje, że w zarządzie melioracji pracowało 8 dyrektorów, a te pieniądze powinny być wydatkowane na kwestie przeciwpowodziowe.

– Teren Zamojszczyzny to zlewnia Wieprza. Powstanie w Zamościu oddziału Wód Polskich uważamy, że jest trafne – tłumaczy Mulawa.

Stanowisko sejmiku przyjęto 18 głosami, przy 11 głosach przeciw. Spółka Wody Polskie zacznie działać 1 stycznia nowego roku. 

PaSe

Fot. Krzysztof Drumiński / PGWWPP

Exit mobile version