„Skrzydlaci Kosynierzy” na niezwykłej wystawie

Lotnicze jednostki wojska polskiego, którym patronował Tadeusz Kościuszko można poznać na nowej wystawie w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ekspozycja zatytułowana „Skrzydlaci Kosynierzy. Dywizjon 303 i tradycje kościuszkowskie w polskim lotnictwie wojskowym” została przygotowana z okazji Roku Tadeusza Kościuszki.

– Zobaczymy tu wiele fotografii, mundury, dokumenty, odznaczenia i wydawnictw – mówi adiunkt dęblińskiego muzeum Jacek Zagożdżon. – Kościuszko, czyli bohater Polski, Ameryki i Białorusi, stał się symbolem lotnictwa.

– Nie wszyscy wiedzą o tym, że wiele wątków w tradycji polskiego lotnictwa związanych jest właśnie z Tadeuszem Kościuszką. Te historie przywoła wernisaż oraz wystawa. Dęblin to stolica polskich skrzydeł – dodaje Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Dawid Muszyński to pomysłodawca i reżyser filmu o Dywizjonie 303. – Chcemy szerzyć wiedzę o udziale polskiego lotnictwa w II wojnie światowej – tłumaczy.

– Wielu lotników (m.in. Dywizjonu 303) swoje szlify uzyskało właśnie w Dęblinie. To ich kolebka. Asy przestworzy walczyły o wolność – podkreśla Robert Gretzyngier, prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

– Tradycje miasta są nierozłącznie związane ze Szkołą Orląt. Chcemy kultywować pamięć o lotnikach, którzy oddali życie na wszystkich frontach II wojny światowej. To oni „tworzą” dęblińską historię – zaznacza Zofia Grula z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Dęblinie.

– Ta szkoła mnie wychowała – wspomina podpułkownik Ryszard Karpiński, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Wystawę przy ul. Lotników Polskich 1 w Dęblinie będzie można oglądać do 30 maja 2018 roku.

ŁuG

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version