Ślubowanie chełmskiej mundurówki

dsc04907 1

W przeddzień Święta Niepodległości, w podniosłej atmosferze w kościele pw. Świętego Ducha w Chełmie 24 adeptów zostało pasowanych na uczniów klas mundurowych.

Dziewczęta i chłopcy z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica złożyli dziś (06.11) uroczystą przysięgę. – Szkoła jest po to, aby kształcić zawodowców. Zgodnie ze słowami ks. Staszica – łączymy teorię z praktyką, ponieważ kształcimy w kierunkach górniczych, spedycyjnych czy transportowych – mówi Jarosław Wójcicki, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

– Prawie 400 lat temu Jan Zamoyski wypowiedział aktualną do dziś maksymę „takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Ks. Staszic chciał, aby nowe oblicze Polski było związane z wychowaniem młodego pokolenia – tłumaczy ks. Jacek Lewicki, koordynator duszpasterstwa młodzieży w Chełmie. – Nie chodzi nam o radykalizację poglądów i tworzenie niezdrowego nacjonalizmu, ale podkreślenie wartości, które są mocno osadzone w naszej kulturze. To fundament w wychowaniu i pracy młodego pokolenia – podkreśla.

– Od 15 lat prowadzę klasy mundurowe – mówi Henryk Józiuk, emerytowany funkcjonariusz Straży Granicznej, pracownik Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. – Ślubowanie odbyło się w kościele ponieważ towarzyszyły mu barwy narodowe, mundur oraz wypisane na tarczy hasło „Bóg, honor, ojczyzna”. Jesteśmy przywiązani do naszej tradycji religijnej i w tym duchu szkolimy naszą młodzież. Szkoła bierze udział w programie pilotażowym Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzięki niemu młodzież ma większe możliwości niż uczniowie z pozostałych szkół – otrzymają preferencyjne punkty podczas przyjęć do wyższych szkół wojskowych, a po szkoleniu mają zagwarantowane przeniesienie do rezerwy – wyjaśnia.

Część uczniów idzie w ślady rodziców i bliskich, inni wybrali szkołę poprzez osobiste fascynacje. – W przyszłości chciałabym trafić do jednostki i iść w ślady brata ciotecznego – przyznaje Kamila z I klasy. – Nikt z moich bliskich nie służył w wojsku. Mnie jednak zawsze fascynowała ta służba, adrenalina i broń. Przez ślubowanie rozpoczyna się przygoda z wojskiem – mówi Jakub.

Program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie obejmuje takie elementy jak musztra czy strzelectwo. Został wdrożony tylko w 5 placówkach na terenie województwa lubelskiego.

DoG

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version