Łabędź jest w herbie Biłgoraja, jest również w logo Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Jego rzeźba stoi przed siedzibą fundacji i symbolizuje działania na rzecz wsparcia aktywnych mieszkańców miasta – od debat oksfordzkich po stypendia i fundusze wydzielone. Ukoronowaniem 18 lat działań organizacji była tegoroczna nominacja w II edycji konkursu o Nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
– Cieszymy się, bo to obecnie najbardziej prestiżowa nagroda dla trzeciego sektora – mówi dyrektor I Liceum imienia ONZ w Biłgoraju i członek fundacji, Marian Klecha. – Jesteśmy chyba jedną z nielicznych fundacji, które tak głęboko tkwią w środowisku. Tyle jest różnych działań i przedsięwzięć, że byłoby naprawdę źle, gdyby tego nie było. To był jeden z funduszy, który tak mocno zaangażował do działania młodzież. Kilkunastu naszych uczniów korzysta ze stypendium, fundowanych przez fundację.
– Wspieramy młodzież, która jest nie tylko zdolna, ale przede wszystkim aktywna – mówi Barbara Borowiej, przewodnicząca funduszu stypendialnego. – W dzisiejszych czasach nie kształtujemy siebie i robienia dla siebie, a wspieramy tych, którzy robią coś dla innych: promują naszą szkołę i miasto.
– Fundacja realizuje programy grantowe, stypendialne i fundusze wydzielone – mówi Maciej Mulawa, pracownik Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. – Bardzo ciekawym przykładem jest uczniowski fundusz oświaty, utworzony przy I Liceum im. ONZ w Biłgoraju. Najnowszym funduszem jest fundusz, który wyodrębnił się z funduszu zdrowia – jest to fundusz amazonek. Fundacja realizuje również wiele innych programów, projektów ekologicznych, które mają za zadanie wspierać dobro wspólne.
– W Biłgoraju jedyną organizacją, które wspiera, użycza osobowości prawnej jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej – mówi Hanna Maciocha, inicjator wielu działań na rzecz społeczności lokalnej. – My też korzystaliśmy z osobowości prawnej naszej fundacji, żeby realizować inicjatywę „siłownia Sitarska pod chmurką”, a teraz liczymy na to, że fundacja dalej użyczy osobowości prawnej pod plac zabaw.
– Współpraca z darczyńcami jest dla nas bardzo ważnym elementem – mówi Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. – Jedną rzeczą jest pozyskanie środków, a drugą takie ich rozdanie, by one rzeczywiście coś zmieniamy. Staramy się zaangażować do działań jak największą liczbę osób.
– W tym roku pomyśleliśmy, że w Biłgoraju brakuje festiwali – mówi Andrzej Klucha, prezes Stowarzyszenia Noodles Stage. – Dzięki dotacji mogliśmy zapoczątkować I Biłgorajski Festiwal Smaków.
– Przedstawiciele funduszu najpierw powiedzieli nam, że jest coś takiego, jak debata oksfordzka – mówi Gabriela Figura, szef działu medialnego Biłgorajskiego Centrum Kultury, redaktor naczelna Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. – Teraz, kiedy ktoś w Biłgoraju mówi o debacie oksfordzkiej, nic już nie musimy tłumaczyć. Ta idea promowana jest tutaj od trzech lat.
Między innymi za konkursy grantowe Fundacja otrzymała także Złoty Parasol od Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. O wszystkich inicjatywach i działaniach wspieranych i inicjowanych można przeczytać na stronie internetowej Fundacji.
AlF
Fot. Aleksandra Drozd