Test na HIV – bezpłatnie i anonimowo

badaie

Trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV. Według szacunków Europejskiego Centrum ds. Kontroli Chorób w Polsce ponad 50% osób zakażonych wirusem HIV nie wie o tym fakcie. W Lublinie w ramach akcji można wykonać badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ulicy Spokojnej 3.

– W województwie lubelskim w 2016 roku do zakażenia doszło u 42 osób. 10 z nich było w wieku między 20 a 29 rokiem życia, pozostałe 14 – między 30 a 39 rokiem życia. Na terenie całej Polski odnotowano około 1000 zakażeń. Nasi chorzy to przede wszystkim mężczyźni, zachorowania wśród nich wystąpiły w 71 % – mówi Irmina Nikiel, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

– Zakażenie HIV obarczone jest w Polsce bardzo dużą stygmatyzacją – zauważa Piotr Strobel, prezes Stowarzyszenia „Pozytywny Lublin”. – Przełamanie się chorych, aby wyjść do innych z tą informacją jest bardzo trudne. Podstawowym problemem w naszym kraju jest, że wiedza ogólna oparta jest na danych z końca lat 80., gdy nie znano dróg przenoszenia, nie było leków, ale zostały utrwalone obrazki osób umierających na AIDS. Przez te lata wiele się zmieniło. W tej chwili jest to choroba przewlekła, a współczesne leczenie pozwala na zahamowanie rozwoju wirusa w organizmie. Nie dochodzi do fazy AIDS, a ludzie żyją, jak z każdą inną choroba przewlekłą. Jedynym mankamentem jest regularne przyjmowanie leków. Dla osób zakażonych leczenie jest darmowe, jest to dużo tańsze niż leczenie powikłań wynikających z nieleczonego zakażenia HIV – wyjaśnia.

– Obecnie nie można mówić o grupach szczególnie narażonych, a podejmowaniu ryzykownego współżycia. Dotyczy to wszystkich czyli np. pracujących w kontakcie z krwią lub ludzi wieku od 16 do nawet 80 lat. Profilaktyką jest wierność, badania i znanie swojego statusu serologicznego – mówi Piotr Dudziak z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Lublinie. – Na organizowane przez nas pogadanki przychodzili fryzjerzy, kosmetyczki i osoby prowadzące studio tatuażu, którzy nawet nieświadomie mogą mieć kontakt z krwią. Na wykładach poruszamy temat tabletek gwałtu czy narkotyków, czyli środków prowadzących do niekontrolowanego współżycia i przeniesienia wirusa. Wiele młodych osób, przed decyzją o rozpoczęciu współżycia, małżeństwie czy poczęciu dziecka, przychodzi do nas na konsultacje – dodaje Dudziak.

– Jeżeli dojdzie do kontaktu z krwią osoby zakażonej np. po ukłuciu nieznaną igłą czy doznaniu przemocy seksualnej należy niezwłocznie podać leki. Im szybciej to się stanie, tym większa jest szansa uniknięcie zakażenia – tłumaczy Nikiel.

Badanie na HIV wykonywane jest anonimowo i bezpłatnie, przychodzący podaje hasło lub pseudonim oraz rok urodzenia.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Lublinie świadczy darmowe badania nie tylko od święta. Test, poza akcją, można wykonać w każdy wtorek i piątek. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej aids.gov.pl.

LilKa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version