Trwają cmentarne kwesty na ratowanie zabytków

kwesta zamosc

W wielu innych miastach regionu trwają kwesty na odnowę cmentarnych zabytków. Organizatorzy bardzo liczą na zaangażowanie osób odwiedzających nekropolie.

Lublin

Jedna z największych kwest jest organizowana na najstarszym w Polsce cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie (na zdjęciu powyżej, fot. Mirosław Trembecki) Pieniądze zostaną przeznaczone na remont 7 nagrobków, m.in. rodzinnego grobowca Vetterów i rzeźby anioła uszkodzonej podczas czerwcowej nawałnicy. Zbiórka trwa od soboty. Kwesta odbywa się pod patronatem Polskiego Radia Lublin.

CZYTAJ: Lublin: Zbierają środki na odnowę zabytkowych nagrobków

/fot. Mirosław Trembecki/

Zamość

Na cmentarzu parafialnym w Zamościu kwestują między innymi: samorządowcy, artyści, harcerze i ludzie kultury. Wśród nich są Przewodnicy z Pasją, którzy zbierają datki w strojach historycznych.

– Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy – mówi wiceprezes Stowarzyszenia „Turystyka z pasją” Tomasz Banach. – Jak słychać, pierwsze datki już spłynęły. Liczymy, że zaniesiemy pełną puszkę.

– Kwestujemy po raz czwarty” – dodaje prezes stowarzyszenia Dominika Lipska. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się dołączyć do tej bardzo ważnej zbiórki.

Datki są zbierane w czterech miejscach: przy głównym i bocznym wejściu cmentarza, przy bramie wjazdowej oraz przy Domku Grabarza. Zakończenie zbiórki o godzinie 18.00.

/na zdj. Dominika Lipska i Tomasz Banach, fot. Aleksandra Flis/

Biała Podlaska

Po raz 12.  na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskie jtrwa kwesta. Z zebranych środków odrestaurowane zostaną zabytkowe nagrobki. Pieniądze do puszek zbierają harcerze, przedstawiciele Koła Bialczan, władz miejskich, a także inne osoby znane z życia publicznego. – Od 2007 roku dzięki przeprowadzonym zbiórkom odnowiono 55 nagrobków i tablic inskrypcyjnych – mówi Waldemar Godlewski, prezes Koła Bialczan.

– Kwoty są różne, ale myślę, że w tym roku będzie spora suma – mówi Wojciech Kononiuk, który wraz ze swoim 9-letnim synem Szymonem po raz kolejny wspiera akcję. – Pogoda jest niezbyt ciekawa. Jest trochę deszczowo i wietrznie, ale nie przeszkadza to w kwestowaniu. Dobrze, że taka akcja powstała i że rok w rok zbiera się niemałe sumy. – Nieważne że jest zimno. Cieszę się, że mogę tu zbierać pieniążki – dodaje Szymon.

Od 2007 roku dzięki przeprowadzonym zbiórkom odrestaurowano 55 zabytkowych nagrobków. Zbiórka potrwa do 17.00.


/na zdj. Wojciech Kononiuk z synem Szymonem, fot. Małgorzata Tymicka/

Lubartów

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków odbywa się także w Lubartowie na cmentarzu parafialnym przy ul. Szaniawskiego.

– Każdego roku dzięki tej zbiórce udaje się odrestaurować kilka nagrobków. Przez pięć lat kwesty uzbierało się ich już całkiem sporo – mówi Maria Kozioł, prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. – W tym czasie odnowiliśmy 20 pomników zabytkowych oraz ludzi zasłużonych. Po odnowieniu regionaliści opiekują się tymi pomnikami. W tym roku odnowiliśmy duży pomnik rodziny Kosobudzkich z XIX wieku, który był bardzo zaniedbany i nieczytelny.

W Lubartowie kwestują miejscowi radni, władze lokalne, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych, nauczyciele i młodzież.

/fot. Jerzy Piekarczyk/

Chełm

Na chełmskich cmentarzach będą kwestować m.in. poseł Beata Mazurek, prezydent Agata Fisz, rajcy miejscy, urzędnicy, nauczyciele oraz licealiści.

– Pilnego remontu wymaga około 30 pomników – mówi Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami .

Kwesta na cmentarzach parafialnym i komunalnym w Chełmie jest prowadzona od godziny 9.00 do 15.00.

Krasnystaw

Krasnostawianie kwestują na rzecz renowacji zabytkowego parkanu i najcenniejszych historycznie nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Poniatowskiego. Kolejny rok w akcję angażują się lekarze, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie miejskich szkół. Dotychczas z zebranych pieniędzy wyremontowano między innymi znaczną część muru okalającego nekropolię oraz główną aleję cmentarną. Wolontariusze z puszkami będą obecni przy cmentarnych bramach dzisiaj, w Zaduszki oraz 3 listopada.

DoG / Zalew / AlF / MaT/ JPi

Fot. archiwum

Exit mobile version