Pan Tomasz z Lublina, Słuchacz Radia Lublin tymi słowami kwituje próby wykonania badania kręgosłupa rezonansem magnetycznym w lubelskich szpitalach.
Placówka przy al. Kraśnickiej w Lublinie, który jest najbliżej jego miejsca zamieszkania, nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania wykonywane są tylko pacjentom leżącym w placówce. Inni muszą płacić.
– Miałem skierowanie na rezonans magnetyczny, odwiedziłem wszystkie miejsca dostępne w Lublinie. Myślałem, że skoro płacę składki nie będzie problemu z szybkim terminem, tym bardziej że chodzi o kręgosłup. Nigdzie nie mogłem się zarejestrować, pojechałem na al. Kraśnicką. Tam okazało się, że rezonans jest, ale badania i tak nie zrobią… ponieważ nie ma umowy z NFZ. Powiedziano mi, że przeprowadzenie go kosztuje 360 złotych! – mówi pan Tomasz. – W innych szpitalach była taka sama sytuacja – najbliższy termin to maj lub czerwiec przyszłego roku.
– Rezonans funkcjonuje u nas od roku. Koszt wykonanych badań szpital bierze na siebie – wyjaśnia Grzegorz Borek, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. – Cały czas próbujemy aplikować do Narodowego Funduszu Zdrowia o konkurs na rezonans magnetyczny, do tej pory nie mamy pozytywnej odpowiedzi. Mamy możliwość proponowania płatnych badań, jednak uważamy, że przy tak dużym szpitalu i wielu leczonych pacjentach powinniśmy mieć kontrakt. Jeżeli pacjent wymaga nagłej pomocy medycznej, to go nie odsyłamy. Jednak, gdy pacjent zgłasza się planowo, ma zaufanie do lekarzy w szpitalu to nie możemy go „oddać” do innej placówki, ponieważ chce być leczony właśnie w tym miejscu – tłumaczy.
– Pacjent powinien zostać poinformowany przez szpital, że pełny wykaz placówek wykonujących bezpłatne badania ambulatoryjne w zakresie rezonansu magnetycznego posiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli się do nas zgłosi to powiemy, które placówki na terenie województwa wykonują je i w której czas oczekiwania jest najkrótszy. Na terenie Lubelszczyzny umowę posiada 15 innych placówek, w tym 7 zlokalizowanych w Lublinie – przyznaje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału wojewódzkiego NFZ. – Prawdopodobnie na początku 2018 roku ogłosimy konkursy na te świadczenia. Z roku na rok, staramy się zwiększać nakłady finansowe na badanie rezonansu magnetycznego w trybie ambulatoryjnym, ponieważ potrzeby wzrastają. Dołożyliśmy placówkom dodatkowe 500 tysięcy złotych, w związku z tym wykonają dodatkowo ok. 1000 badań – dodaje.
– Nikt nie powiedział mi, że mogę się zwrócić do NFZ, od razu zaproponowano wykonanie badania odpłatnie. Tak też było w innych szpitalach – od 400 do 550 złotych w zależności od użycia kontrastu. Obecnie jestem zapisany na maj przyszłego roku i czekam na badanie. Obym dożył – kwituje pan Tomasz.
PaSe
Fot. pixabay.com