Akt Unii Lubelskiej znalazł się wśród obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego wpisanych na międzynarodową listę programu UNESCO Pamięć Świata.
Międzynarodowy komitet doradczy zarekomendował wpisanie na tę listę 78 nowych obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego. Jedynym z nich jest akt unii polsko-litewskiej, zawartej 1 lipca 1569 roku w Lublinie. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Dokument został na listę UNESCO zgłoszony wspólnie przez pięć krajów – Polskę, Litwę, Ukrainę, Białoruś i Łotwę.
Akt Unii Lubelskiej ma formę pergaminowego dokumentu o wymiarach 72 na 45 centymetrów. Dokument został spisany w języku polskim. Akt przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie
Poza aktem Unii Lubelskiej na Międzynarodową Listę UNESCO trafiły również dwie polskie nominacje: dokumentu polskiego wywiadu radiowego z okresu bitwy warszawskiej 1920 roku i raport Jürgena Stroopa z tłumienia powstania w warszawskim getcie.
Program UNESCO Pamięć Świata powstał w 1992 roku. Jego celem jest ochrona dokumentacyjnego dziedzictwa, jego udostępnianie, a także budowa międzynarodowej świadomości jego znaczenia.
MaK
Fot. archiwum