W Chełmie będzie łatwiej o miejsce w żłobku?

zlobek5

Chełm jest jednym z 10 samorządów z terenu województwa lubelskiego, które ubiegają się o wsparcie z rządowego programu „Maluch Plus”. W mieście brakuje miejsc opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Stąd projekt rozbudowy jednego z dwóch miejskich żłobków – „Chełmskie Niedźwiadki”.

Koszt inwestycji oszacowano na niemal 2 miliony złotych, z czego 1,6 mln zł miałaby stanowić rządowa dotacja. Rozbudowa pozwoliłaby potroić liczbę podopiecznych i znacznie skrócić bardzo długą listę dzieci oczekujących na przyjęcie do żłobka.

– Żłobek to najlepsza forma opieki – twierdzą rodzice. – Dzięki niemu dziecko się bardziej rozwija, jest przez cały czas rówieśnikami – mówi jeden z chełmskich ojców.

Jak informuje Jolanta Gierasimiuk, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm, w tamtejszych żłobkach może się pomieścić tylko dla 9% chełmskich dzieci w wieku do 3 lat. – Wciąż mamy listy oczekujących na miejsce. Znajduje się na nich około 120 dzieci.

– Nie ma praktycznie dnia bez telefonu z prośbą o przyjęcie dziecka – dodaje Katarzyna Sadowska-Twardzik, dyrektor żłobka „Chełmskie Niedźwiadki”. – W tym momencie mamy 40 podopiecznych. Od 1 września przenieśliśmy się na ul. Wolności do nowego budynku. Warunki mamy wyśmienite.

– Z tego, co wiemy, do tego żłobka jest się bardzo ciężko dostać. Pierwszeństwo mają matki samotnie wychowujące dzieci – stwierdza jedna z chełmskich mam. Ale ma nadzieję, że po rozbudowie „Chełmskich Niedźwiadków” sytuacja się zmieni.

A, w przypadku otrzymania rządowego dofinansowania na rozbudowę, w tym żłobku ma przybyć 80 nowych miejsc. – Mamy do zagospodarowania dwa segmenty na drugiej kondygnacji. Chodzi nam też o bardziej efektywne wykorzystanie już użytkowanej powierzchni – wyjaśnia Jolanta Gierasimiuk. – W budynku jest niezbędna wymiana instalacji: centralnego ogrzewania, wodociągowej i ściekowej. Należy położyć glazurę i terakotę, a także dostosować łazienki do wieku maluszków. Zdajemy sobie jednak sprawę, że możliwość przebudowy zależy od pozytywnej rekomendacji wojewody lubelskiego i tego, czy wniosek zostanie przekazany dalej, do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

1 grudnia specjalna komisja powołana przez wojewodę otworzy koperty i wówczas będzie wiadomo, ile wniosków spełnia kryteria i jakie pieniądze będą potrzebne na realizację programu Maluch Plus w województwie lubelskim. Oprócz 10 aplikacji jednostek samorządowych do urzędu wpłynęło też 67 od podmiotów niepublicznych.

DoG / opr. ToMa

Fot. Dominik Gil

CZYTAJ TEŻ: Chełm: będzie więcej miejsc w żłobkach

Exit mobile version