Muzycy Romuald Lipko z żoną Dorotą oraz Andrzej Królikowski gościli na tegorocznym „Patriotycznym śpiewaniu” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce. – Ta placówka już od wielu lat właśnie poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych chce uczcić kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Chcemy zakorzenić w dzieciach to, co najlepsze: nasze tradycje, nasze pochodzenie. Śpiewem przekazujemy, kim jesteśmy. Śpiewają i soliści, i chór szkolny. Ten ostatni tworzą wszystkie dzieci z klas: IV, V, VI i VII – wyjaśnia dyrektor szkoły, Marzena Sypuła.
Pomysłodawczyni imprezy i nauczycielka muzyki w placówce, Alicja Kutnik, przyznaje, że w jej przypadku patriotyzm został zaszczepiony przez babcię. – Mój dziadek brał udział w powstaniu wielkopolskim i te tradycje były w mojej rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
– Możemy rozwijać pamięć o dawnych latach i pozywać młodszym dzieciom, że jest ona ważna – mówi jedna z młodych uczestniczek „Patriotycznego śpiewania”.
– To ważne, by młode pokolenie było od dzieciństwa nasączane dźwiękiem swojej ziemi – mówi współzałożyciel Budki Suflera, Romuald Lipko. – Mamy teraz straszliwą komercjalizację życia, która każe zapomnieć, kim się jest i przypomina tylko o tym, żeby być globalnym obywatelem świata. Jeśli więc w szkołach kultywuje się „polskość śpiewaną”, to fantastycznie. Zresztą wybitny badacz polskiej kultury i folkloru Oskar Kolberg powiedział kiedyś, że naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.
– Muzyka to jedyny środek wyrazu, który potrafi wydobyć w człowieku najpiękniejsze rzeczy „nieinwazyjnie” – dodaje Andrzej Królikowski, autor m.in. piosenki „Skrzydła nad Kazimierzem”.
– Wydaje mi się, że z roku na rok wydarzenie to ma coraz większą rangę. Przychodzą do nas nie tylko rodzice i dziadkowie uczniów, ale także goście z zewnątrz – stwierdza Monika Tuźnik, ze szkolnej rady rodziców. Jej zdaniem idea przyświecająca „Patriotycznemu śpiewaniu” jest niezwykle istotna dla młodych ludzi. – Najlepiej ocenił to marszałek Piłsudski. Powiedział on, że ten, kto nie szanuje przeszłości, nie zasługuje na przyszłość. Wydaje mi się, iż tego typu akcje są namacalnym dowodem, że to młode pokolenie patrzy w kierunku przyszłości, ale ma cały czas w pamięci przeszłość.
Śpiewanie patriotycznych pieśni organizuje również Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki. Spotkanie rozpoczęło się o 17.30.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak