W Trzebieszowie pochowano chorążego Antoniego Dołęgę

001 2986

W niedzielę (19.11.2017) na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie, w powiecie łukowskim odbyły się uroczystości pogrzebowe chorążego Antoniego Dołęgi (ps. „Znicz” oraz „Kulawy Antek”).

Antoni Dołęga był najdłużej ukrywającym się przed władzami komunistycznymi żołnierzem AK i WiN. Krył się przed aparatem represji przez 37 lat.

– To bohater, który zasługiwał na godny pochówek – przyznali uczestnicy uroczystości pogrzebowych. – Należą mu się stosowne honory.

– To podkreślenie prawidłowego wizerunku Polski – mówiła w Trzebieszowie senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

List od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników ceremonii, przeczytał Maciej Czulicki z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Chcę dzisiaj wyrazić uznanie i wdzięczność mieszkańcom Łukowa i okolic, którzy niegdyś przez tak wiele lat wspierali Antoniego Dołęgę i okazywali mu pomoc. Dziękuję także wszystkim, dzięki którym prawda o jego życiu mogła ujrzeć światło dzienne.

Aż 200 rodzin z powiatu łukowskiego przez blisko 40 lat ukrywało bohatera pomimo obaw o represje ze strony władz komunistycznych. Jego historia żyła po cichu w sercach tutejszych mieszkańców.

Antoni Dołęga po wojnie w okolicach Łukowa organizował akcje zbrojne wymierzone przeciwko komunistom. Był też dowódcą kilkunastoosobowego oddziału działającego na terenie powiatu łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego. Po rozbiciu grupy w 1955 roku ukrywał się u mieszkańców powiatu łukowskiego. Zmarł w 1982 roku. Został po kryjomu pochowany na jednej z posesji w miejscowości Popławy Rogale. W czerwcu tego roku jego szczątki zostały ekshumowane.

W niedzielnych uroczystościach pogrzebowych Antoniego Dołęgi udział wzięli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, jego rodzina, a także rzesze mieszkańców powiatu łukowskiego i regionu.

MaT

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE: Ostatnie pożegnanie chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz”

Exit mobile version