Zamość walczy z paleniem śmieci w domowych piecach

palenie 2

Wraz z nastaniem sezonu grzewczego wielu z nas może zapomnieć o oddychaniu pełną piersią na zewnątrz. Powód? Palenie śmieci. Władze Zamościa przypominają o bezwzględnym ustawowym zakazie spalania śmieci w piecach domowych i na powietrzu. Ostrzegają: nieprzestrzeganie zakazu oznacza srogie kary.

O nasilającym się co roku o tej porze problemie mówi rzecznik Prezydenta Miasta Zamość, Marek Gajewski: – Wszyscy czujemy ten problem i w jesiennych wieczornych godzinach każdy z nas narażony jest na niebezpieczne i toksyczne związki, które wdychamy.

– To sytuacja absolutnie niedopuszczalna i powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę – mówi Marian Puszka z Komendy Straży Miejskiej w Zamościu. – Oszczędności połowiczne, które uzyskujemy przez spalanie tych nieczystości, kumulują się jeśli chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Chcemy żyć w środowisku czystym.

– Prowadzimy bardzo wnikliwe kontrole – dodaje Marian Puszka. – Kiedy nie mamy żadnych wątpliwości, że dokonuje się spalania niedopuszczalnych materiałów, reagujemy bardzo drastycznie. Sankcje są bardzo dolegliwe: mandat karny do 500 zł, a w przypadku postępowania sądowego z tytułu wykroczenia w tym zakresie może być nawet grzywna do 5 000 zł.

– Pamiętamy, że spalanie odpadów to najdroższa, najgorsza i najbardziej szkodliwa forma zagospodarowania odpadów – mówi Marek Gajewski. – Wytwarzane są wówczas silne, trujące związki chemiczne, które wdychane przez nas powodują wiele ciężkich chorób, m.in. astmę, alergie czy nowotwory. W grupie podwyższonego ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby serca i płuc.

– Tworzywa sztuczne, pozostałości po chemii gospodarczej czy po środkach ochrony roślin lub zużyte opony, które tnie się na kawałki – zamiast wrzucać to do pieca i szkodzić środowisku i sąsiadom, można w sposób bezpłatny dostarczyć do PSZOK-u – mówi Ireneusz Godzisz, kierownik Zakładu Transportu Odpadów w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu. – Wtedy jednocześnie chronimy środowisko i pozbywamy się odpadów w sposób jak najbardziej legalny.

– Myślę, że ta tendencja bardzo wolno się zmienia, natomiast istotna jest tutaj edukacja społeczeństwa. Wszystkie kroki, które są realizowane będą tworzyły to, że nasze społeczeństwo będzie mogło oddychać czystym i świeżym powietrzem – dodaje Marek Gajewski.

Na terenie Zamościa istnieją 2 PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – przy Al. 1 Maja 16 przy Oczyszczalni Ścieków oraz przy Drodze Męczenników Rotundy 2 przy Zakładzie Oczyszczania Miasta. W mieście jest również ponad 300 punktów do selektywnej zbiórki – czyli tak zwane „gniazda”.

AlF (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version