02.12.2017 „Leśne wędrowanie”

las 27

W „Leśnym wędrowaniu” porozmawiamy o pierwszym śniegu tej zimy w lesie. Śnieg jest potrzebny nie tylko w lesie. Jego umiarkowane opady, przykrywając rośliny runa leśnego, chronią je przed przemarznięciem.

Gorzej gdy pierwszy śnieg jest obfity i mokry, taki opad stanowił  duże zagrożenie dla lasu, przyczynia się bowiem do powstania wielu szkód,  m.in. tzw. okiści, która łamała kruche gałęzie drzew. Większość zwierząt, szczególnie owadów, zapadła już w sen zimowy. Aktywność wśród gałęzi drzew wykazują jedynie niektóre gatunki ptaków pozostających u nas na zimę – mysikróliki, sikorki bogatki i modre, ubogie oraz sosnówki, a także blisko z sikorami spokrewnione raniuszki.  W zimowym lesie spotykamy również ptaki, których nie było tu latem i jesienią. Przylatują do nas z północy mało płochliwe jemiołuszki, rzadziej myszołowy włochate.

Zwierzęta, które nie zasypiają, szukają pożywienia w lesie i poza nim. Dlatego trzeba uważać, na dziki, jelenie i żubry, gdyż częściej będzie je można spotkać bliżej ludzkich siedzib – opowie o tym m.in. Piotr Krasnowski z Nadleśnictwa Kraśnik.

Do usłyszenia na antenie po godz. 7.00, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version