Plakaty Rosława Szaybo można oglądać do 9 grudnia w plenerowej Galerii Saskiej w Lublinie. Twórca będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Porozmawiamy nie tylko z Rosławem Szaybo – artystą (przypominając m.in. historie kilku okładek uznawanych dziś za kultowe), ale też z Rosławem Szaybo smakoszem i wielkim admiratorem Lublina. Wybierzemy się do Londynu i opowiemy o spotkaniach, z których czerpie inspiracje.
„Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza i „Ballada lubelska” Józefa Łobodowskiego to dwa ważne teksty o Lublinie. „W obydwu utworach miasto nad Bystrzycą jest przestrzenią mityczną, w której ważą się losy świata – od jego narodzin po czas apokalipsy. Czechowicz wskrzesza i ocala w pamięci Lublin swego dzieciństwa – jeszcze prowincjonalnie senny, a Łobodowski umiejscawia w jego murach „bój ostatni”, pokazując miasto doświadczające katastrofy II wojny światowej i komunizmu. Wspólna lektura obu tekstów pozwala dostrzec, jak w Balladzie lubelskiej, napisanej w 20 lat po Poemacie o mieście Lublinie, odżywają i są twórczo przekształcane Czechowiczowskie wizje.” – czytamy w książce, która ukaże się wkrótce i będzie oba te teksty zawierała. O publikacji opowie Jarosław Cymerman, kierownik Muzeum Czechowicza.
Piotr Wajrak, dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej przyniesie zaproszenia na II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej, który rozpocznie się w piątek koncertem, w którym poprowadzi orkiestrę. W programie III Symfonia d-moll Mahlera.
Na wystawie w Galerii Wirydarz w Lublinie Edward Dwurnik zaprezentuje obrazy olejne z cyklu „Krzyż” oraz rysunki z cyklu „Do końca” z lat 70-tych i 80-tych. Wernisaż odbędzie się w piątek. Zaprosi na niego Piotr Zieliński.
Piotr Selim i Hanna Lewandowska zaproszą na grudniowy koncert w filharmonii.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Rosław Szaybo i Grażyna Lutosławska / fot. Weronika Pawlak