17.12.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

po kobiecemu

Po kobiecemu, czyli jak? Tak jak Lise Meitner, uczona, która jako pierwsza zrozumiała zjawisko rozszczepienia jądra atomowego? Jak Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu? A może jak Irena Joliot-Curie, odkrywczyni sztucznej promieniotwórczości? O działalności naukowej kobiet, barierach, które musiały pokonywać, przezwyciężaniu stereotypów, charakterystycznych nie tylko dla ubiegłych stuleci, mówili w Teatrze Starym: autor książek o wybitnych uczonych – Tomasz Pospieszny i autorka wstępów do tych publikacji – Małgorzata Sobieszczak-Marciniak. W programie przypomnimy fragmenty tego wieczoru.

Edward Hartwig napisał we wstępie do jednego z albumów: „Odrębną rolę w utrwalaniu zmiennego wizerunku Lublina odgrywa fotografia. Dzięki niej ukazuje nam ono tysiąc swoich twarzy, niezafałszowanych i wiernych. Spróbujmy, idąc ulicami Lublina, wskrzesić jego dzieje, rozsmakować się w jego urodzie, przypomnieć zmienne jego losy (…)”. Taki spacer odbędziemy w niedzielny poranek z Joanną Zętar przyglądając się zdjęciom wykonanym przez fotografa. W projekcie „Lublin. Opowieść o mieście” Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” uporządkował zdjęcia Edwarda Hartwiga i udostępnił je on-line wraz z relacjami świadków historii zbieranymi w ramach projektu „Historia mówiona”.

Tomas Venclova obchodził w tym roku osiemdziesiąte urodziny. Wrócimy do spotkania, jakie kilka lat temu odbyło się z poetą w studiu „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Przypomnimy co mówił o podróżach, o tym, dlaczego nie fotografuje, o poezji i Lublinie.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Pospieszny, Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, Grażyna Lutosławska /fot. Tomasz Nieśpiałowski, Teatr Stary/

Exit mobile version