36 lat temu – w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych i wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku.
Lubelskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się na placu Litewskim o godzinie 10.00. Przy pomniku Konstytucji 3-go Maja uczestnicy ułożą krzyż z biało-czerwonych zniczy, następnie przejdą na ulicę Królewską – przed siedzibę Solidarności, gdzie zapalą znicz przed Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu.
W południe rozpocznie się konferencja w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji (ul. Projektowa 4) poświęcona wydarzeniom sprzed 36 lat. Przed 14.00 przy bramie wejściowej do dawnego FSC odbędzie się rekonstrukcja zdarzeń.
Popołudniowe uroczystości rozpocznie o godzinie 17.00 „Koncert pieśni niepokornej” w kościele pobrygidkowskim (ul. Gabriela Narutowicza 6), po nim zaplanowano mszę świętą, po której około godziny 19.00 uczestnicy przejdą pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Marsz upamiętniający ofiary wprowadzenia stanu wojennego zapowiada też Brygada Lubelska Obozu Narodowo-Radykalnego. Uczestnicy spotykają się o godzinie 18.30 na placu Litewskim.
Ponadto lubelski Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zapalenia znicza w swoim domu o godzinie 19.30. Akcja nawiązuje do gestu solidarności prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Reagana, który w swoim orędziu do narodu – w geście solidarności z Polakami powiedział „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić”.
Uroczystości upamiętniające 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą się całym regionie.
Biała Podlaska
O godzinie 15.00 mieszkańcy miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności. O 17.50 prezydent miasta złoży kwiaty pod tablicą ofiar stanu wojennego w kościele przy ulicy Długiej. W tym samym kościele o godzinie 18.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Następnie zaplanowano recital „Pamiętamy” w wykonaniu studia wokalnego Brewis i Teatru Słowa „Sylaba”. Na zakończenie obchodów zaplanowano dyskusję „Kościół w dobie stanu wojennego”.
Puławy
Pracownicy Grupy Azoty Puławy tradycyjnie oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego. Krótkie uroczystości odbędą się pod pamiątkową tablicą umieszczoną przy bramie nr 1. O 9.00 nastąpi złożenie kwiatów, potem zaplanowano okolicznościowe przemówienia. Po części oficjalnej będzie przygotowany poczęstunek z kuchni polowej.
Z kolei o 18.00 w puławskim kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po eucharystii zaplanowano recital laureatki konkursu piosenki Jacka Kaczmarskiego i Magdaleny Opali.
IAR / ZAlew / MaT / ŁuG
Fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
CZYTAJ TAKŻE: Marian Król o exposé Mateusza Morawieckiego i rocznicy wprowadzenia stanu wojennego