78. rocznica „Sonderaktion Lublin”

img 0474 11

Uroczystości upamiętniające ofiary „Sonderaktion Lublin” – akcji niszczenia przez niemieckiego okupanta elit państwa polskiego – odbyły się w Lublinie.

W kościele księży salezjanów przy ul. Kalinowszczyzna 3 w Lublinie została odprawiona msza za pomordowanych. Następnie przy pobliskim pomniku, upamiętniającym ofiary egzekucji, został odczytany apel pamięci.

„Sonderaktion” rozpoczęła się w listopadzie aresztowaniem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Lublinie, także w listopadzie, doszło do aresztowania około 2 tysięcy osób – wśród nich biskupów Mariana Fulmana i Władysława Gorala. Zatrzymanych umieszczono w celach więzienia na Zamku w Lublinie. 

– Aresztowania w Lublinie objęły różne środowiska: urzędników, pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księży i alumnów seminarium duchownego, nauczycieli szkół średnich, sędziów i adwokatów. 21 grudnia 1939 r. z cel wywołano 10 osób, po 2 z każdego środowiska – opowiada przewodnik po mieście Maria Wiśnioch.

W przeddzień świąt Bożego Narodzenia, 23 grudnia 1939 roku, na cmentarzu żydowskim przy ul. Siennej osoby te zostały rozstrzelane przez Niemców. Dokładnie miejsce egzekucji nie jest znane. Tablica upamiętniająca ofiary egzekucji znajduje się na murze zabytkowego kirkutu.

MaG / TSpi

78. rocznica „Sonderaktion Lublin”, 17.12.2017, fot. Mirosław Trembecki

 

Exit mobile version