Po raz 18. Kościół katolicki w Polsce i polonijne parafie za granicą obchodzą Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. W parafiach jest prowadzona zbiórka do puszek.
Wierni dziś w sposób szczególny pamiętają o pracujących w krajach dawnego Związku Radzieckiego. Jedną z takich osób jest siostra Irina, współzałożycielka pierwszego na Ukrainie przedszkola rzymskokatolickiego.
Jak mówi siostra Irina – dziękujemy Polakom za otrzymane wsparcie ale wciąż też prosimy o modlitwę. – Prosimy o bardzo upragniony pokój dla Ukrainy, aby ludzie, którzy są u władzy, nawrócili się i była jedność. Tej modlitwy bardzo potrzebujemy – dodaje.
W kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przed każdą mszą siostra Irina zbiera datki na rzecz katolickiego przedszkola w Winnicy na Ukrainie.
W tym roku pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na projekty socjalne. Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Kryża zapowiedział, że wsparcie otrzymają między innymi domy samotnej matki, domy dziecka i domy starców. Ks. Kryża przypomniał, że wielu katolików na Wschodzie ma polskie korzenie.
W ubiegłym roku dzięki ofiarności Polaków udało się zebrać blisko 2,4 miliona złotych. Pieniądze zostały przekazane na sfinansowanie blisko 400 przedsięwzięć.
Papież Franciszek, pozdrawiając Polaków obecnych na ostatniej środowej audiencji ogólnej podkreślił, że Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie to znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy w sąsiednich krajach. Zapewnił także o modlitwie za to dzieło.
Za naszą wschodnią granica pracuje obecnie blisko 600 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, prawie 400 sióstr, kilkudziesięciu braci zakonnych, a także osoby świeckie.
Episkopat Polski powołał Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie w 1989 roku . To ta instytucja koordynuje i finansuje przedsięwzięcia pomocowe podejmowane przez Kościół katolicki w Polsce za wschodnią granicą.
IAR
Fot. pixabay.com