Policjanci uczulali dziś (01.12) seniorów, jak nie dać się oszukać. Policyjne konferencje na temat bezpieczeństwa odbywały się w wielu miejscach w naszym regionie. Trwa kampania pod nazwą „Oszustom Stop!”.
Jak przekonuje policja, wciąż jest duża potrzeba uświadamiania starszych osób o tego rodzaju zagrożeniach. Bowiem co jakiś czas pojawiają się informacje o oszukanych na tak zwanego „wnuczka”.
– Nie ma tygodnia, abyśmy nie otrzymywali informacji o próbie wyłudzenia. Straty, które ponieśli seniorzy to już około 2 mln zł – mówi nadkomisarz Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie zapominajmy, że jest to jednak jeden z elementów problemu. Bardzo często osoba, która padła ofiarą oszusta, ma później problemy zdrowotne. Często te osoby tracą oszczędności całego życia.
– Oszuści są bardzo pomysłowi i przekonywujący, stosując coraz to nowe metody wyłudzeń – mówi senior Stanisław Miciuk z Lublina, który wziął udział w spocie ostrzegającym osoby starsze przed wyłudzeniami. – W tej chwili starają się oszukiwać: „na policjanta” i „na kominiarza”. Obecnie zaczynają też roznosić opłatki.
Jedno ze spotkań w ramach kampanii „Oszustom Stop!” zorganizowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach.
– Niedawno oszustka próbowała wyłudzić pieniądze od kilku mieszkańców Włodawy – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, sierż. Elwira Tadyniewicz. – Dzwoniąc, podawała się za członka rodziny, i przekazywała informację, że była sprawcą wypadku i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary więzienia. W celu uwiarygodnienia tej informacji przekazywała słuchawkę „policjantowi”, który potwierdzał tę wersję wydarzeń. Na szczęście większość osób nie dała się oszukać. Zadzwoniły one na prawdziwą policję. Niestety jedna pani uwierzyła oszustce i straciła 5 tys. złotych. Oszustka została już zatrzymana i przebywa w areszcie.
Ofiarami takich wyłudzeń najczęściej padają osoby starsze. Są one ufniejsze niż młodzi, bardziej reagują na prośby o pomoc – dodaje sierż. Elwira Tadyniewicz. – Powinniśmy być ostrożni, nie ulegać emocjom, ponieważ oszuści zazwyczaj je wykorzystują. Musimy też pamiętać, że żaden funkcjonariusz nie będzie od nasz żądał pieniędzy. A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy natychmiast dzwonić na policję. Będziemy sprawdzać każdy taki sygnał.
– Ludzie powyżej 80 roku życia, który są mało sprawni fizycznie, nigdzie nie wychodzą, łatwo jest oszukać. Dotyczy to nie tylko wyłudzeń telefonicznych, ale także kradzieży dokonywanych przez domokrążców – stwierdza jedna z uczestniczek spotkania.
W spotkaniu wzięli też udział młodzi mieszkańcy Wyryk. Nie była to pierwsza tego typu profilaktyczna akcja zorganizowana dla mieszkańców gminy i nie ostatnia – zapewniają policja i gminna biblioteka.
PaSe / DoG / opr. ToMa
Zobacz najnowszy spot kampanii „Oszustom Stop!”
Film KWP Lublin
Fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrykach / nadesłane