Jarosław Gowin: Do wyborów podchodzimy z pokorą

gowin 6

W Senacie rozpoczynają się prace nad kodeksem wyborczym. W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił projekt, w którym ostatecznie PiS wycofał się z pierwotnego pomysłu likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych. Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, który był gościem porannej rozmowy Radia Lublin, przyjęte zmiany to krok w dobrym kierunku.

Sądząc po wczorajszej (17.12) konferencji w Lublinie i deklaracjach, które na niej padły, budowanie struktur partii Porozumienia idzie całkiem nieźle:

– Jestem bardzo zadowolony z dynamiki rozwoju Porozumienia na terenie województwa lubelskiego – mówił Jarosław Gowin. – To jeden z regionów, gdzie nasze struktury rosną najszybciej. Tylko w ciągu ostatnich 3 tygodni dołączyło do nas ok. 150 nowych osób, w tym wielu znanych samorządowców. Dołączył pan senator Józef Zając, ale w najbliższym czasie pojawią się także nowe osoby, w tym również z innych niż do tej pory środowisk – mam na myśli środowisko ruchu Kukiz’15 i partii Nowoczesna.

Padła już pierwsza konkretna deklaracja – doradca ministra zdrowia, Jakub Banaszek ma być wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma.

– To jest może deklaracja jeszcze trochę przedwczesna – zaznaczył Jarosław Gowin. – W Chełmie znakomicie układa nam się współpraca z Prawem i Sprawiedliwością, co jest wielką zasługą pani poseł Beaty Mazurek. Dzisiaj będę z panią poseł rozmawiał w Chełmie o współpracy w wyborach samorządowych. Jedno jest pewne – chcielibyśmy w Chełmie mieć wspólnego kandydata Zjednoczonej Prawicy. Czy będzie to Jakub Banaszek, wybitnie zdolny młody polityk, czy ktoś wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość – o tym będziemy dzisiaj decydować.

Wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że nazwisko Jakuba Banaszka jest wymieniane w kontekście rekonstrukcji rządu:

– Być może pan premier Morawiecki zdecyduje się na pewne odmłodzenie – wtedy takie osoby jak Jakub Banaszek na pewno będą brane pod uwagę, ale wiem, że Jakub chce przede wszystkim poświęcić się pracy na rzecz swojej małej ojczyzny, czyli Chełma.

Nie wiadomo jeszcze czy Porozumienie będzie popierać obecnego prezydenta Zamościa, Andrzeja Wnuka. Mają o tym debatować członkowie regionalnych struktur partii.

– Jeżeli chodzi o pana prezydenta Wnuka – to jest bezpartyjny samorządowiec, który został członkiem rady samorządowej przy Porozumieniu. Ta rada skupia dziesiątki prezydentów miast, burmistrzów, wójtów. Po części są to osoby należące do Porozumienia, a po części – jak prezydent Wnuk – osoby bezpartyjne. Zaskoczył nas zarzut prokuratorski. On dotyczy co prawda zupełnie błahej kwoty, bo chodzi o 700 złotych. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby jakikolwiek prezydent miasta mógł się dopuścić nieprawidłowości na taką kwotę, ale będziemy czekali na dalsze ustalenia prokuratorskie. Nic w sprawie Zamościa nie jest przesądzone – zaznaczył Jarosław Gowin.

– Przede wszystkim liczymy na to, że z całym obozem Zjednoczonej Prawicy będziemy rządzić województwem lubelskim – odpowiedział Jarosław Gowin zapytany o cel, jaki stawia sobie na nadchodzące wybory samorządowe. – Moim zdaniem byłoby to już faktem w 2014 roku, gdyby nie przedziwny przebieg wyborów. Oczywiście podchodzimy do wyborów z pokorą. Wiemy, że musimy przekonać mieszkańców województwa lubelskiego i wszystkich Polaków przede wszystkim jakością naszych rządów, ale wydaje się, że samodzielna większość Zjednoczonej Prawicy w sejmiku wojewódzkim w województwie lubelskim jest na wyciągnięcie ręki. Chcielibyśmy też, żeby jak najwięcej wspólnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia, Solidarnej Polski pełniło funkcje prezydentów, burmistrzów, wójtów, ale chcę zaznaczyć, że o ile w przypadku wyborów na szczeblu sejmikowym decyzje będą zapadały w Warszawie, to w przypadku niższych szczebli samorządowych jeżeli chodzi o Porozumienie decyzje będą należały do lokalnych struktur.

Wiele będzie zależało od tego jaką ordynację uchwali Parlament…

– Bardzo się cieszę z tego, że PiS wycofał się z likwidacji JOW-ów. To był nasz postulat. Obecny kształt ordynacji wyborczej, po tych wprowadzonych poprawkach, zdecydowanie akceptuję i uważam, że jest to zmiana na lepsze. Cieszę się, że zachowano jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach i że zrealizowano postulat Porozumienia, czyli wydłużono kadencję w samorządach do pięciu lat. Cieszę się także, że nasze koleżanki i koledzy z Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowali z planu zmniejszania okręgów wyborczych.

Jarosław Gowin zaznaczył również, że głosowanie korespondencyjne to rzecz do dyskusji:

– W ramach PiS i Porozumienia żywe są głosy, że przynajmniej w odniesieniu do osób niepełnosprawnych należy zachować możliwość takiego głosowania. Wczoraj (17.12) zapowiedziałem wraz z panem senatorem Andrzejem Stanisławkiem, że senatorowie Porozumienia taką poprawkę wniosą w toku prac senackich.

Jarosław Gowin odniósł się również do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla nauki:

– Od początku mówiłem, że ustawa powstaje w toku bezprecedensowo szerokiego dialogu ze środowiskiem akademickim. W ubiegłym tygodniu zamknęliśmy tę fazę konsultacji społecznych. Ze względu na ich przedłużenie, będziemy musieli o jakieś dwa tygodnie przesunąć przedstawienie ostatecznego projektu, ale w połowie stycznia będzie on gotowy.

ToNie (opr. DySzcz)

Fot. Weronika Pawlak

Exit mobile version