W czwartek Senat RP uchwalił, że rok 2018 będzie Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął działalność dokładnie przez 99 laty, 8 grudnia 1918 roku. W związku z tym senacka uchwała rozpoczyna oficjalne obchody 100-lecia uczelni.
– Bardzo się cieszę z decyzji Senatu. Podkreśla ona wagę naszego uniwersytetu, nie tylko z racji na jego tradycję, ale także współczesną działalność – stwierdził na antenie Polskiego Radia Lublin rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ksiądz prof. Antoni Dębiński (na zdj.).
Jak dodaje nasz gość, choć przez te 99 lat uczelnia przechodziła liczne zmiany, to najważniejsze, fundamentalny sprawy pozostały wciąż takie same. – Pełnimy bardzo ważną rolę z punktu widzenia nauki, życia społecznego i kulturalnego. Przez te lat KUL ewoluował, niemniej przez cały czas działamy pod tą samą dewizą „Deo et Patriae”, czyli w służbie Bogu i Ojczyźnie, nie zmienia się nasza tożsamość, świat wartości, do którego się odwołujemy, jest cały czas ten sam.
Przez mury uczelni w ciągu jej istnienia przewinęła się ogromna lista znamienitych osobowości. – Ta lista jest bardzo długa. Myślimy o naszych profesorach na czele z kardynałem Karolem Wojtyłą. Myślimy też o absolwentach na czele z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, kandydatem na ołtarze – wymienia rektor KUL.
– KUL miał pewną „magię”, która przyciągał studentów. Ale jestem przeświadczony, że dalej ona nam towarzyszy –uważa ks. prof. Dębiński. – W tej chwili mamy przeszło 12 tysięcy studentów. Odczuwamy wszystkie skutki niżu demograficznego, niemniej bardzo się cieszymy, że zainteresowanie niektórymi kierunkami jest ogromne. KUL dzisiaj przyciąga z jednej strony swoją marką i świetną historią, a z drugiej jakością kształcenia, tym, że dobrze „wyposaża” młodych ludzi, aby mogli dobrze odnaleźć się na rynku pracy i w życiu społecznym – stwierdza gość Radia Lublin. – Zmienia się skład osobowy naszych studentów, w tym sensie, że internacjonalizacja jest bardzo ważnym elementem naszego życia akademickiego. Mamy studentów praktycznie z całego świata, ze wszystkich kontynentów.
WB / opr. ToMa
Fot. archiwum