Lublin żegna prof. Jerzego Kłoczowskiego

pm kloczowski002

2017-12-12 , Fot. Piotr Michalski Jerzy Kloczowski , prof . KUL , uroczystosci pogrzebowe w Archikatedra lubelska , koncelebruje ABP . Stanislaw Budzik .

W Lublinie rozpoczęły się 3-dniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego profesora Jerzego Kłoczowskiego – jednego z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku, a także uczestnika powstania warszawskiego. Wychował ponad 20 profesorów.

– Przyszedł na KUL w trudnych czasach, w 1950 roku. Wraz z przyjaciółmi potrafił zgromadzić wokół siebie młodych ludzi i zaproponować im wizję badań przeszłości chrześcijaństwa w Polsce. Kościół stał się centrum ich zainteresowań badawczych. Było to realizowane przez kolejne dziesięciolecia. Stworzył nowy język analiz, miał świeże spojrzenie. Zespoły, którymi kierował dały nam nowe opracowanie dziejów Kościoła w Polsce. Historyk wyprowadził historiografię polską poza ojczyste granice. Był znanym badaczem w świecie – wspomina zmarłego współpracujący z nim przez 50 lat, jego uczeń – prof. Henryk Gapski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Jestem studentem prof. Kłoczowskiego – mówi z dumą Tomasz Nowicki, dyrektor Instytutu Historii KUL. – On potrafił rozszerzać horyzonty. Mawiał, że człowiek jednej książki jest barbarzyńcą. Oznaczało to, że trzeba czytać, poznawać różne zdania i poglądy przeciwne, a dopiero z tego wyciągać wnioski.

– Jestem uczniem prof. Kłoczowskiego. Byłem jego bliskim współpracownikiem przez ponad 20 lat – dodaje Paweł Kras z Instytutu Historii KUL. – Miał on niesamowitą wyobraźnię. Był też tytanem pracy. To osoba rozpoznawalna w środowisku międzynarodowym. Jego dorobek to ponad 30 książek i 800 artykułów naukowych. Pozycje te tłumaczone były na różne języki. Miał autorytet moralny. Wypowiadał się na różne tematy i był słuchany.

– Prof. Kłoczowski wykazywał „instynkt państwowy”, wyróżniał się odpowiedzialną postawą obywatelską. Jego dorosłe życie to łączenie roli naukowca i świadomego obywatela. Jednocześnie był człowiekiem otwartym na innych. Dzięki jego wieloletniej pracy Instytut Europy Środkowo-Wschodniej nawiązał kontakty z Ukrainą, Litwą i Białorusią – wylicza Mirosław Filipowicz z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

Profesor Kłoczowski zmarł 2 grudnia br. w wieku 93 lat.

14 grudnia spocznie na cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze Wielkiej.

PaSe / opr. MatA

Lublin żegna prof. Jerzego Kłoczowskiego, 12.12.2017, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version