Pałac Lubomirskich będzie siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

1887727 lg 2

Pałac Lubomirskich w Lublinie będzie siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Dotychczas budynek należał do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Lubelskiemu dotację celową w wysokości 10 mln 985 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup tej nieruchomości – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreślał też, że to muzeum jest już od dawna wyczekiwane. – Inicjatywa jego budowy w Lublinie wyszła w 2015 r. od Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Lublinie. Uważamy, że obowiązkiem państwa polskiego jest stworzenie takiej placówki. Kresy Wschodnie są w tym momencie w granicach administracyjnych innych państw i tego już się nie odwróci. Tereny te wiążą się natomiast z wielkim dorobkiem polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Musi on być prezentowany. Musi być także prowadzona odpowiednia edukacja na ten temat. I to muzeum będzie pełnić takie funkcje.

– Lublin został wybrany ponieważ znajduje się blisko dawnych kresowych granic. Po drugie to silny ośrodek akademicki z mocną humanistyką na dwóch uczelniach. Po trzecie wpływ miała oddolna inicjatywa tutejszych środowisk akademickich. Po czwarte za dwa lata mamy 450-lecie symbolicznego aktu: unii lubelskiej – powody wyboru stolicy naszego regionu na siedzibę tej placówki tłumaczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

Transakcja ma zapewnić warunki do utworzenia nowego muzeum jako oddziału Muzeum Lubelskiego. Długofalowym celem MKiDN jest uczynienie z placówki samodzielnej instytucji kultury, która ma przede wszystkim upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących – pośród innych narodów – ziemie wschodnie dawnej RP, ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej.

– Takiej opowieści, syntetyzującej dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w żadnym muzeum nie mamy. Placówka ta więc byłaby szczególnie skoncentrowana na tej epoce. Będziemy zabiegać o oryginalne eksponaty z tego okresu, ale powinno być to również muzeum nowoczesne, multimedialne, interaktywne, atrakcyjne dla młodzieży, proponujące nie tylko wystawę stałą, ale  również czasowe i tematyczne. Będzie ono też organizować konferencje, seminaria, przygotowywać publikacje książkowe oraz współpracować z naszymi wschodnimi sąsiadami: Białorusią, Ukrainą, Litwą – dodaje Jarosław Sellin.

Dyrektor Muzeum Lubelskiego, Katarzyna Mieczkowska, jest przekonana, że tzw. Muzeum Kresów będzie ważnym miejscem na mapie Polski. – Jego powstanie jest ważne dla Lublina, choćby ze względu na położenie polityczne miasta: bliskość granicy z Ukrainą i dobrosąsiedzkie z nią relacje.

Położony przy placu Litewskim Pałac Lubomirskich należy do najznakomitszych zabytków Lublina, a jego geneza sięga XVI wieku.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zostanie otwarte najwcześniej w 2019 r.

IAR

Fot. nadesłane

CZYTAJ: To pewne: w Lublinie powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Exit mobile version