Pijani kierowcy i przemoc domowa – mieszkańcy chcą mieć posterunek policji

poli 24

O przywrócenie zlikwidowanego posterunku policji w Piszczacu w powiecie bialskim zabiegają samorządowcy. Ich działania popierają mieszkańcy, którzy uważają, że posterunek poprawiłby stan bezpieczeństwa w gminie. 

– Posterunek był za komuny, więc powinien być także teraz, aby nie było tego pijaństwa i abyśmy czuli się bezpiecznie – mówią mieszkańcy. Dodatkowo zwracają uwagę na samochody jeżdżące z zawrotną szybkością i odległość do najbliższej placówki. – Dojeżdżając do Terespola czy Białej Podlaskiej to zbyt daleko, aby załatwiać na policji bieżące sprawy – argumentują.

W sprawie utworzenia posterunku obecnie gmina prowadzi wstępne rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie. Żadne decyzje jednak nie zapadły. – Analizując statystyki otrzymane od policji, widzę, że ilość zdarzeń na terenie naszej gminy jest duża. Przy okazji że rząd chce przywracać te małe posterunki mamy pomysł, aby przywrócić go też w Piszczacu – mówi wójt gminy Piszczac, Kamil Kożuchowski,

Nadzór nad terenem gminy prowadzi komisariat policji w Terespolu. Najczęściej popełnianym przestępstwem na terenie gminy jest kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości. Od początku roku do 8 grudnia prowadzono w tym zakresie 28 postępowań przygotowawczych. W tym samym okresie obsłużyli 256 zgłoszonych interwencji. – Najczęściej zgłaszano interwencje domowe – 162 zgłoszenia. W chwili obecnej 129 rodzin objętych jest procedurą Niebieskiej Karty. W omawianym okresie 27 sprawców przemocy w rodzinie doprowadzono celem wytrzeźwienia do policyjnego aresztu – wylicza Wojciech Lesiuk z bialskiej policji.

W powiecie bialskim, nie tylko gmina Piszczac stara się o utworzenie posterunku policji. Bardziej zaawansowane działania prowadzi gmina Sławatycze, która już przekazała Komendzie Wojewódzkiej Policji działkę pod budowę placówki. – Czekamy na inwestycję. Ministerstwo przeznaczyło już ok. pół miliona złotych funduszy na budowę. Zabiegaliśmy o budowę. Widzimy, że jest taka potrzeba zwłaszcza, że nasze przejście graniczne również się rozwija – uważa wójt gminy Sławatycze Grzegorz Kiec.

Od ubiegłego roku na terenie województwa lubelskiego udało się odtworzyć 7 posterunków. – W większości są to posterunki, które mają siedziby już w pomieszczeniach, gdzie dawniej funkcjonariusze pełnili służbę – mówi nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Decyzja w sprawie budowy posterunku w gminie Piszczac zapadnie w przyszłym roku.

Tymczasem w gminie Wisznice w powiecie bialskim budowany jest nowy komisariat policji. Inwestycja ma być zakończona w przyszłym roku. Budowę współfinansuje gmina. 

MaT

Fot. archiwum

Exit mobile version