„Ekumeniczna wideo-postylla” – to dar, jaki na zakończenie jubileuszu 500-lecia Reformacji wiernym Kościoła ewangelicko-augsburskiego chcą ofiarować duchowni innych wyznań chrześcijańskich. Na stronie internetowej będzie można słuchać i oglądać rozważania Pisma Świętego. Promocja tego projektu stanie się też początkiem celebrowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Mamy takie przekonanie, że w życie niepodległej Polski bardzo mocno wpisały się kościoły i ich przedstawiciele – mówił na antenie Radia Lublin proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie, ksiądz Grzegorz Brudny. – 17 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy wszystkich radiosłuchaczy do wzięcia udziału w bardzo interesującym projekcie, mianowicie w prezentacji „ekumenicznej wideo-postylli”. Postylla jest zbiorem kazań.
– Pomysł był taki, żeby wszystkie kościoły chrześcijańskie zrobiły swoisty prezent dla kościoła ewangelickiego na 500-lecie Reformacji, ponieważ podstawą tych rozważań będą teksty biblijne, które czytane są w roku liturgicznym kościoła ewangelicko-augsburskiego – dodał ksiądz Grzegorz Brudny.
Wśród autorów homilii są: biskup prawosławny Abel, arcybiskup Grzegorz Ryś czy arcybiskup Stanisław Budzik.
– Te postaci wzięły do ręki teksty biblijne według porządku ewangelickiego i rozważały te fragmenty – zaznaczył ks. Grzegorz Brudny. – To jest też bardzo ciekawe, że z jednej strony prezentują swoją tradycję, a z drugiej patrzą na to, co czytają ewangelicy i ustosunkowują się do tych tekstów. Niedzielnej promocji będzie też towarzyszyć akcent muzyczny, ponieważ będziemy słuchali zespołu chóru kameralnego Sacrum w repertuarze adwentowym. Odbędzie się również ciekawa debata pomiędzy panem profesorem Dariuszem Hemperkiem z UMCS-u i księdzem profesorem Sławomirem Pawłowskim na temat dawnych postylli polskich, ale też znaczenia homilii dzisiaj.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.ekumenizm2017.pl
WB (opr. DySzcz)
Fot. archiwum