Rękopis fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza został zaprezentowany w Lublinie. Eksponaty pochodzą z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i zostały po raz pierwszy zaprezentowane poza jego siedzibą. Placówka zakupiła karty we wrześniu br. za 70 tysięcy złotych. Pieniądze udało się zebrać dzięki publicznej zbiórce i wsparciu różnych firm.
CZYTAJ: Rękopis „Potopu” już w Woli Okrzejskiej
– Te 10 kart formatu A4 to autentyczne pamiątki po wielkim pisarzu, które mają duszę i przeszły przez jego ręce. Pozwalają oglądać charakter pisma noblisty – opowiada Maciej Cybulski, dyrektor muzeum.
– Rękopis pokazuje, że koncepcja całego utworu skrystalizowała się już wcześniej – podkreśla Sylwia Karpowicz-Słowikowska z Uniwersytetu Gdańskiego. – Pismo jest małe i gęste, ale przyjazne do czytania. Sienkiewicz efektywnie wykorzystywał kartki.
– Obcowanie z materiałami rękopiśmienniczymi jest fascynujące – przyznaje Magdalena Żmudziak z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – To bardzo interesujące szczególnie dla badaczy.
– Cieszy fakt, że właśnie KUL jest miejscem prezentacji rękopisu – dodaje ks. Grzegorz Głąb. – Sienkiewicz to mój literacki idol.
Na co dzień rękopis fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza można oglądać w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Placówka zapowiada kolejne prezentacje poza swoją siedzibą.
MaK / opr. MatA
Prezentacja rękopisu fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza w Lublinie, 11.12.2017, fot. Mirosław Trembecki