Specjaliści: młodzi ludzie wciąż wchodzą na drogę uzależnień

009 64

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka. Mimo dramatycznych konsekwencji coraz więcej młodych ludzi wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo na nią wejść, natomiast trudno temu zapobiegać. Nie wystarczą tu moralizujące pouczenia, solidna wiedza o substancjach psychoaktywnych, a także uczenie właściwych postaw wobec tych substancji. Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.

„Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie” to inicjatywa realizowana przez Wydział Prewencji KMP w Lublinie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Odbiorcami projektu jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ich rodzice oraz nauczyciele.

– Kontakt ze środkami psychoaktywnymi młodzież ma, niemniej jednak część nie ma pojęcia o skutkach ich zażywania. Dlatego tłumaczymy tym młodym ludziom jakie są konsekwencje narkotyzowania się – mówi aspirant sztabowy, Rafał Trocki.

– Nauczyciele mają większą świadomość aniżeli rodzice. Wielokrotnie zdarzało się, że to właśnie oni zauważali pierwsze sygnały, że coś złego dzieje się z uczniem. Po przekazaniu informacji rodzicom, wielokrotnie zdarzało się, że zaprzeczali oni, tłumaczyli, że to chwilowa sytuacja i nie przejmowali się tym – mówi Elżbieta Konowałek, pedagog z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Jest to pewien standard, że rodzice będą chronić swoje dzieci, natomiast bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wszelkie sygnały, które otrzymują z zewnątrz. Chodzi chociażby o wagary, które zaczynają się powtarzać: agresja, opuszczanie się w nauce, ignorowanie poleceń, późne przychodzenie do domu – to oznaki, na które wszyscy rodzice powinni zwrócić uwagę. Jeżeli cokolwiek się dzieje należy szukać pomocy u specjalistów – dodaje.

Program realizowany jest przez uczniów szkół w formie debaty. Materiał do dyskusji przygotowuje młodzież w dowolnej formie tj. filmu, scenki, czy tekstu.

WB / opr. SzyMon

Fot. Weronika Pawlak

Exit mobile version