Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina zostało dzisiaj (07.12) otwarte w budynku dawnej uczelni rabinackiej przy ulicy Lubartowskiej.
Zgromadzone i prezentowane na wystawie fotografie są unikatowe, ponieważ pochodzą w większości z prywatnych zbiorów bądź z archiwum w Izraelu i nie były dotychczas nigdzie prezentowane.
– Pomysł wyszedł z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, natomiast jej wygląd i materiały zawdzięczamy Grażynie Pawlak z Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra, która przygotowała całą koncepcję wystawy. Potrzeba było pracy wielu ludzi dobrej woli z różnych części świata. Rodzina Meira Szapiry włożyła ogromny wkład udostępniając swoje materiały czy niepublikowane wcześniej zdjęcia. Uczniowie Fundacji Schorra w lubelskim archiwum znaleźli m.in. paszport Meira Szapiry sprzed wojny. Zaangażowanie Gminy Wyznaniowej czy Fundacji było duże. Myślę, że to ważne, ponieważ Szapira był i jest bardzo ważną postacią w żydowskim świecie – opowiada Eliza Panek z Gminy Wyznaniowej Warszawskiej.
– Pierwszym miejscem, które pozwoliło mi na zdobycie niesamowitych materiałów był Izrael. Wyjechałam tam w lipcu, w archiwum dostałam bardzo dużo zdjęć z getta lubelskiego oraz samego Lublina. Dziś jestem szczęśliwa, bo dla mnie najważniejszą oceną tej wystawy jest ocena Meira Szapira – zaznacza Grażyna Pawlak z Fundacji Schorra.
– Jestem Meir Szapira, noszę imię po moim stryjecznym dziadku. Jest to niesamowite przeżycie, ponieważ mój ojciec był także studentem tej Jesziwy. Kiedy tu przyszedłem, nie byłem pewny czego mam się spodziewać. Projekt cały czas się rozwija, więc jestem pewny, że będzie to niesamowite miejsce – mówi potomek pomysłodawcy i założyciela jesziwy, rabina Meira Szapira.
– Ta wystawa i muzeum to dopiero początek projektu, który razem z Meirem będziemy rozwijać. Mamy wiele materiałów, które nie zostały umieszczone na wystawie. Jest ich dużo, a będzie jeszcze więcej. Ostatni pokój, który nazywamy biblioteką, stanie się światowym centrum i archiwum dotyczącym historii jesziwy i Meira Szapiry. Założeniem muzeum było, aby czuć empatię i poczucia jedności – dodaje Pawlak.
Ekspozycję można oglądać w budynku dawnej Jesziwy przy Lubartowskiej 85 w Lublinie.
WB / opr. KS
Otwarcie Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina, Lublin, 07.12.2017, fot. Mirosław Trembecki