Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2018 roku

dsc 0868 11

Od 1 stycznia wszystkich przedsiębiorców płacących podatek VAT obejmie obowiązek przesyłania do Ministerstwa Finansów Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jest to elektroniczna forma informacji o wszystkich dokonywanych w firmach transakcji. O zmianach jakie w nowym roku czekają podatników mówiła Marta Szpakowska (na zdj.), rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Z Gościem Radia Lublin rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

Jak wypadła nowa reforma Krajowej Administracji Skarbowej?

– Połączenie trzech służb: podatkowych, skarbowych i celnych to było duże wyzwanie. Po 9 miesiącach możemy powiedzieć, że efekty już są. To m.in. wyższe wpływy do budżetu państwa – zaznacza Szpakowska. – Do połączania całej administracji w województwie lubelskim zatrudniono ponad 4 tysiące osób. Jesteśmy wschodnią granicą Unii Europejskiej, stanowimy zabezpieczenie przed wpływem niebezpiecznych towarów, które nie powinny pojawić się na rynku. Naszym podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie wpływów budżetowych. Praca urzędów skarbowych pozostała bez zmian, dalej zajmują się poborem podatku i egzekucją należności publiczno-prawnych. Postał nowy urząd celno-skarbowy, który zatrudnia zarówno osoby nie mundurowe, jak i funkcjonariuszy. Zatrudnieni tam zajmują m.in. walką z przestępczością ekonomiczną (dawny wywiad skarbowy) i kontrolą celną. Połączenie tych służb uniemożliwia działanie grupom przestępczym. Efekty pojawiły się bardzo szybko – w maju br. rozbito grupę, która chciała wyłudzić VAT w kwocie 25 milionów złotych. Analiza dokonywana w urzędzie celno-skarbowym jest ukierunkowana na firmy, które działają poza przepisami prawa. Obecnie wpływy z podatku VAT są wyższe o 25% w stosunku do roku poprzedniego, również w podatkach PIT czy CIT jest wzrost, średnia to powyżej 23% – wyjaśnia.

– Ilość kontroli zmalała o blisko 20% w stosunku do lat ubiegłych, a wpływy z nich są wyższe. Dokonujemy lepszych analiz i typujemy te podmioty, które powinny być kontrolowane. Rozwiązania wprowadzane  są sukcesywnie, duże i średnie firmy zostały zobligowane do składania JKP VAT, a od stycznia 2018 roku będą robić to wszyscy czynni podatnicy VAT-u zobowiązani do złożenia pliku. Daje to możliwość nie przeprowadzania kontroli u poszczególnego podatnika, ponieważ dokumenty już znajdują się w bazie, gdzie można dokonać ich analizy – tłumaczy Szpakowska.

– Jednolity Plik Kontrolny to jedna z wielu reform, która powoduje uszczelnienie systemu podatkowego. Jeśli złożymy deklarację, to jako administracja widzimy w bazie wszystkie ruchy, bez konieczności sprawdzania u źródła, czyli bez odwiedzania podatnika.  Dzięki temu ilości kontroli będzie jeszcze mniej – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Do bazy zostanie wtłoczonych ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorstw. Czy są oni do tego dobrze przygotowani?

– Staramy się dotrzeć do jak największej grupy przedsiębiorców – zaznacza Szpakowska. Przeprowadzono szereg szkoleń, wiemy też, że nadal takie zapotrzebowanie istnieje. Dodatkowo na platformie jpk.mf.gov.pl jest zaproponowana wersja demo. Chociaż trzeba spełnić konkretne wymogi do korzystania z tego systemu to okazuje się, że nie stwarza problemów. Ostrzegamy również przed naciągaczami. Informacje od nas zawsze przychodzą z domeny mf.gov.pl i zawierają wyłącznie prośbę o kontakt z właściwym urzędem skarbowym, bez załączników i numerów kont.

– W województwie lubelskim jest ok. 60 tysięcy osób, które od nowego roku będą składały JPK VAT. Należy pamiętać, że nie zwalnia to z obowiązku składania deklaracji VAT-owskich. Osoby rozliczające się kwartalnie poprzez VAT 7K, to JPK będą musieli składać co miesiąc. Taka sytuacja będzie trwała przez rok. W 2019 roku będą to już wyłącznie JPK VAT – podsumowuje Marta Szpakowska.

ToNie / opr. KS

Fot. Weronika Pawlak

Exit mobile version