Modlitewniki więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku wróciły z konserwacji.
Najstarszy egzemplarz to Nowy Testament w tłumaczeniu Marcina Lutra z 1896 roku. Kolejny to brewiarz rzymski wydrukowany w 1929 roku. To szczególny egzemplarz z grafiką, miedziorytem z przedstawieniem biblijnym i złoconymi krawędziami.
W niemieckim modlitewniku z 1914 roku są wykonane ołówkiem kopiowym wykazy nazwisk z cyframi, a między kartami znajdują się zasuszone rośliny. Trzy inne modlitewniki są napisane w języku hebrajskim, a jeden z nich został wydrukowany w Lublinie w 1908 roku.
– Przedmioty te zostały znalezione na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku tuż po jego likwidacji w 1944 roku. Częściowo zostały zabrane więźniom, którzy trafili do obozu na Majdanku ponieważ posiadanie przedmiotów kultu religijnego – dewocjonaliów czy książeczek do nabożeństwa było zabronione – mówi rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Więźniowi, którego przyłapano z modlitewnikiem groziła między innymi kara chłosty. Muzeum na Majdanku w swojej kolekcji ma 104 modlitewniki. W ostatnim czasie poddano konserwacji 30 z nich.
MaTo/ PaSe
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku /nadesłane/