„Druga rzeczywistość” to książka Andrzeja Mathiasza, o której autor opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zastanowimy się przy okazji nad tym, jaką przewagę może mieć książka papierowa nad tą, którą można znaleźć w sieci, porozmawiamy o relacji między dobrem, a złem, przypomnimy, że pisarze miewają zdolności profetyczne.
Profesor Marcin Lachowski zaprosi na wystawę, której jest kuratorem. To czynna do marca w Muzeum Lubelskim ekspozycja zatytułowana „Lubelskie życie artystyczne w czasie odwilży – awers i rewers”. „Polityczna odwilż w Polsce drugiej połowy lat 50. XX wieku wprowadziła niezwykłe ożywienie w środowisku artystycznym Lublina – czytamy w zapowiedziach. – Najbardziej znanym jej wyrazem była działalność Grupy Zamek (m.in. Tytusa Dzieduszyckiego, Włodzimierza Borowskiego, Jana Ziemskiego). Wystawa nawiązuje do spuścizny Grupy Zamek, ale widzianej w szerokim kontekście przemian społecznych, intelektualnych i kulturalnych tego czasu w Lublinie. Podtytuł – awers i rewers – odnosi się do prezentacji oficjalnie kształtowanej rzeczywistości oraz do indywidualnych i zróżnicowanych doświadczeń miasta, mieszczącego w sobie zarówno mit pierwszej stolicy Polski Ludowej, jak i obecność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – nazywanego jedynym niezależnym uniwersytetem pomiędzy Łabą a Władywostokiem.”
„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” to spektakl, który na podstawie książki Ziemowita Szczerka wyreżyserował w 2014 roku w Teatrze Osterwy Remigiusz Brzyk. Przedstawienie wraca na deski teatru, będziemy mieć zaproszenia dla Słuchaczy. Przy tej okazji wrócimy do rozmowy z reżyserem.
Bartłomiej Grzegorz Sala, etnograf, historyk i krajoznawca był gościem Łukasza Drewniaka w cyklu „Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym w Lublinie. Wrócimy do fragmentów tego wieczoru. „Wilkołaki, wampiry, strzygi i cała ta „niesamowita Słowiańszczyzna” – pisze Drewniak. – Wiele można napisać przełomowych rozpraw humanistycznych, w których fantastyka przecina się z narodową historią: Wampir a sprawa polska. Wilkołactwo i niepodległość. Wszystkie narodowe miłości utopca. Po co nam przez te wszystkie wieki były opowieści o istotach z mroku i cienia?”
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Grażyna Lutosławska i Andrzej Mathiasz, fot. Monika Pietraszkiewicz