Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Białorusi, od 1 stycznia 2018 roku turyści z Polski i ponad 70 krajów mogą przebywać na terenie Brześcia i niektórych rejonach obwodu brzeskiego bez wiz. Pobyt nie będzie jednak mógł przekraczać 10 dni.
W praktyce nie jest to takie proste, o czym przekonała się reporterka Radia Lublin, która na podstawie ważnego paszportu dostać się do Brześcia przez drogowe przejście graniczne w Terespolu. Białoruscy pogranicznicy nie zezwolili na wjazd twierdząc, że potrzebne jest specjalne pozwolenie, w wydawaniu którego pośredniczą biura podróży.
Jak zaznacza Jadwiga Piechocka, właścicielka jednego z biur podróży w Białej Podlaskiej – na razie nie mamy żadnych konkretnych informacji. – Póki co nic nie wiadomo. Nawet strona Białoruska nic nie wie. Został podpisany dekret, ale nie ma do niego rozporządzeń. Według informacji posiadanych przez białoruskie biura podróży będzie system, w którym należy się zarejestrować i wykupić przynajmniej jedną usługę turystyczną.
– Informacja o bezwizowej możliwości odwiedzenia Brześcia ucieszyła mnie, ponieważ miałam nadzieję na zakończenie formalności związane ze zgłoszeniem się po wizę i niemałymi kosztami. To atrakcyjny dla nas kierunek turystyczny – zauważa Sylwia, mieszkanka Białej Podlaskiej.
Służby konsularne podają jedynie ogólne informacje dotyczące bezwizowego pobytu na Białorusi. Na stronie internetowej konsulatu możemy przeczytać, że „podróżni chcący skorzystać z ruchu bezwizowego powinni posiadać ważny dokument podróży, ubezpieczanie oraz dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych u operatora działającego na obszarze bezwizowym”.
Brześć ma wiele do zaoferowania turystom. – Na terenie Brześcia możemy zobaczyć muzeum krajoznawcze, kolejnictwa czy ocalonych dzieł. Na miejscowym cmentarzu leżą żołnierze, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny w 1920 roku – mówi przewodnik wycieczek, regionalista dr Szczepan Kalinowski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że do wjazdu w ramach ruchu bezwizowego potrzebna jest specjalna przepustka, którą można uzyskać w wybranych firmach turystycznych. Koszt jej uzyskania jest uzależniony od liczby i rodzaju usług turystycznych, które należy wykupić w firmie turystycznej. Na liście jest 19 firm, większość to firmy z Brześcia.
Jak ustaliło nieoficjalnie Radio Lublin, kilka osób na podstawie wymaganego pozwolenia, bez wiz przekroczyło granicę białoruską.
Strona Białoruska wprowadziła też udogodnienia dla turystów, jeśli chodzi o zwiedzanie Grodna, Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego. Do tej pory turyści bez wiz mogli przebywać w tych rejonach do 5 dni. Od 1 stycznia ich pobyt będzie mógł być wydłużony maksymalnie do 10 dni.
MaT