Wielu mieszkańców Chełma neguje wydatki budżetowe miasta na iluminację zabytkowego kościoła przy ulicy Koszarowej. W internetowych komentarzach przeważają negatywne głosy, wytykające samorządowi zaniedbania w kwestii oświetlenia miejskich ulic i wyrażające niezadowolenie ze sponsorowania oświetlenia garnizonowej świątyni pod wezwaniem świętego Kazimierza.
– Warto oświetlić taki budynek, że jest to zabytek i jeden z piękniejszych kościołów w Chełmie, ale nie jestem przekonana, czy miasto powinno finansować całe to przedsięwzięcie. Część pieniędzy jak najbardziej, ale wydaje mi się, że część kosztów powinna ponieść sama parafia – stwierdza jedna z chełmianek, pytanych przez reportera Radia Lublin.
– To jeden z ostatnich zabytkowych kościołów, który nie jest świetlnie wyeksponowany – odpowiada pełnomocnik prezydenta miasta Chełm, Roland Kurczewicz. – Iluminacje będą wykonane w technologii LED, a więc energooszczędnej. Oświetlenie będzie miało na celu wyeksponowanie zabytkowej bryły obiektu. To podkreślenie jego historycznej wartości. Zarówno w Chełmie, jak i w innych miastach naszego kraju w ten sposób podświetlane są wartościowe budynki, również te należące do różnych wyznań. Ostatnio w Chełmie światłem podkreślono wygląd kamienic przy placu Łuczkowskiego czy dawnego magistratu, a także nowego obiektu Chełmskiej Biblioteki Publiczne im. Marii Pauliny Orsetti. To działania mające na celu pokazanie pozytywnego wizerunku miasta oraz jego piękna.
– Kościół został wzniesiony pod koniec XIX w. To jedna z dwóch świątyń wojsk carskich, zaadaptowanych na kościoły rzymskokatolickie. Posiada charakterystyczną elewację z detalem ceglanym. Bryła, z wyjątkiem wieży kościelnej, zachowana jest w stanie pierwotnym. Myślę, że decyzja samorządu o jej oświetleniu jest przemyślana i uzasadniona z punktu widzenia prawnego – uważa Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Iluminacja obiektów wpisanych do rejestru zabytków ma walor estetyczny, ale i podnosi bezpieczeństwo tych budynków – dodaje. Jak stwierdza, nocą oświetlonych jest wiele innych zabytkowych chełmskich świątyń i nie wywołuje to sprzeciwu mieszkańców.
Iluminacja kościoła pod wezwaniem świętego Kazimierza w Chełmie zostanie włączona do sieci miejskiego oświetlenia ulicznego i – tak jak za oświetlenie innych zabytkowych świątyń i budynków użyteczności publicznej – będą płacili za nią mieszkańcy.
A pierwsza udokumentowana iluminacja zabytkowego obiektu pojawiła się w Chełmie w 1765 roku. Ku zachwytowi mieszkańców lampami oliwnymi doświetlono fronton unickiej wówczas katedry „Na Górce”, bramy triumfalne i ołtarze polowe ustawione na okoliczność koronacji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej.
DoG / opr. ToMa
Fot. Dominik Gil