Według Światowej Organizacji Zdrowia co 7 sekund ktoś umiera z powodu powikłań cukrzycy. Co 19 minut ma miejsce amputacja, a co 1,5 godziny – ktoś traci wzrok z tego samego powodu.
Dziś (15.01.2018) odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Koła Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Hrubieszowie. W 2018 roku hrubieszowski oddział obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Przez ten czas medycyna poczyniła postępy, ale równocześnie wzrosła liczba zachorowań.
– Cukrzyca to bardzo podstępna choroba. Nazywana jest cichym zabójcą – mówi Irena Łukiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (Koło Powiatowe w Hrubieszowie). – Pierwsze symptomy to nadmierne pragnienie i senność. Chorzy często je lekceważą. Uczymy ich, jak zapobiegać wszelkim powikłaniom. Rozwijają się one powoli i często bezobjawowo.
– Z cukrzycą zmagam się już prawie 20 lat – podkreśla Zofia Szpyrka z Hrubieszowa. – Współczesne leczenie jest znacznie skuteczniejsze niż to kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś niemalże nie do zdobycia był np. glukometr.
– Lata temu poziom cukru mierzyło się raz w miesiącu. Teraz robię to codziennie – dodaje hrubieszowianin Jan Czerniakowski.
– Najważniejsze jest odpowiednie odżywianie i przestrzeganie diety – wyjaśnia Bogumiła Kraszkiewicz z hrubieszowskiego koła. – Leki dla chorych na cukrzycę nie należą do najtańszych, ale trzeba jej przyjmować systematycznie.
– Z cukrzycą można żyć, trzeba się jednak stosować do zaleceń lekarskich – przyznają zgodnie chorzy.
– Z roku na rok przybywa zachorowań. Możemy mówić o epidemii cukrzycy typu 2. Jest to związane przede wszystkim ze stylem życia, tj. brakiem ruchu i sposobem odżywiania, a co za tym idzie – z nadwagą i otyłością – tłumaczy Anna Lewandowska, lekarz diabetolog w hrubieszowskim szpitalu.
Następne spotkanie Koła Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Hrubieszowie odbędzie się 5 lutego 2018 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 7) o godzinie 10.00.
AlF
Fot. pixabay.com