Fundacja Edukacyjna Perspektywy, opublikowała ranking najlepszych liceów i techników. Z województwa lubelskiego tradycyjnie wysoko wśród techników Technikum Elektroniczne w Lublinie, licea… nieco słabiej.
Zespół Szkół Elektronicznych przy ul. Wojciechowskiej jest od lat wysoko notowany w różnych rankingach krajowych, wiec trzecia pozycja w tegorocznym nie powinna zaskakiwać.
Wicedyrektor szkoły, Małgorzata Myśliwiec, mówi, że wynik to potwierdzenie nie tylko osiągnięć uczniów, ale także metod pracy z nimi. – To codzienna praca z każdym dzieckiem, zarówno z uczniem bardzo zdolnym, jak i z uczniem słabym. Jest to też ścisła współpraca z rodzicami, którzy chcą z nami rozmawiać, współpracować i pomagać. Wiele odgrywa atmosfera w szkole – staramy się robić wszystko, aby dzieci chciały przychodzić do szkoły, uczyć i chodzić na zajęcia pozalekcyjne. Stwarzamy możliwości, aby mogli rozwijać się fizycznie oraz swoje talenty.
Wśród liceów – co wydaje się niespodzianką – najwyżej na Lubelszczyźnie jest Pallotyńskie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, które zajęło miejsce 25. Przeczuwaliśmy, że będzie dobrze – mówi wicedyrektor szkoły Agnieszka Krupa. – Był to rekordowy rok. Wyniki egzaminów z przedmiotów rozszerzonych i podstawowych były na granicach 80-90%. Liczyliśmy, że będziemy wysoko w rankingach, ale aż takiego wyniku się nie spodziewaliśmy. Dziś towarzyszy nam ogromne wzruszenie. Dziękujemy także rodzicom, którzy nas wspierają i podpowiadają, co mamy robić.
Jak się okazuje miejsce w rankingu przekłada się na zainteresowanie szkołą. – Mamy prośby rodziców, aby był nabór do liceum, dzwonią telefony. Nawet dzisiejsi gimnazjaliści, gdy usłyszeli o wyniku, dopytują się o nabór – dodaje wicedyrektor Krupa.
Rankingi są ważne, ale nie można jedynie na podstawie ich wyników oceniać szkół. – To, co pojawia się w rankingu jest jednym z aspektów działalności dydaktycznej placówek oświatowych – zaznacza Jolanta Misiak z lubelskiego Kuratorium Oświaty. – W tym znaczeniu to, że jest namysł nauczycieli, dzięki czemu się znaleźli w rankingu, jak i co zrobić, aby w przyszłym roku być jeszcze wyżej – to wszystko jest bardzo dobre. Może być to pomocne dla ucznia, który zastanawia się nad wyborem szkoły.
Problemów z naborem na pewno nie ma I liceum im. Staszica w Lublinie. W rankingu miejsce 31. i o 10. pozycji lepiej niż przed rokiem. Szkoła od lat utrzymuje bardzo wysoki poziom. – Nie pracujemy dla rankingów, a dla wyników na egzaminie maturalnym ponieważ to decyduje o dostaniu się ucznia na wybraną uczelnię – zaznacza dyrektor, Stanisław Stoń. – Uważam, że miejsce w rankingu ma wpływ na to, jacy uczniowie do nas przychodzą.
Warto walczyć o dobre miejsca w różnego typu rankingach, bo uczniowie i rodzice z uwagą obserwują notowania szkół. A dobre miejsce to większe zainteresowanie dobrych uczniów.
RMaj
Fot. batory.lublin.pl