Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wraz z władzami miasta bierze udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Fundacji PGNiG imienia Ignacego Łukasiewicza pod hasłem „Rodzice i dzieci – powietrze bez śmieci”. Uczniowie odwiedzają instytucje oraz mieszkańców Zamościa i rozmawiają z nimi o smogu. W ramach kampanii nagrali także film edukacyjny.
O zagrożeniach płynących ze smogu najlepiej opowiedzą sami autorzy. – Smog to zanieczyszczenie powietrza wywołane przez fabryki, samochody, spalanie śmieci lub wkładanie do pieca na opał np. plastiku. Smog szkodzi zdrowiu. Walczyć z nim można m.in. przesiadając się na rower, a gdy unosi się w powietrzu to trzeba zatykać buzię – przyznają maluchy.
– Coraz więcej o smogu mówi się w mediach oraz bardziej czuć go na ulicach – zauważa Dorota Pintal, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. – Pojawia się świadomość, że jest to coś złego. Stworzyliśmy filmik, w którym pytamy uczniów o ich wiedzę na temat smogu. Ich wypowiedzi są autentyczne, nieprzygotowane – widać, że wiedzą jakie budzi zagrożenie.
– Gdy ludzie otrzymują informację czym oddychają paląc śmieci, to część z nich zmienia podejście do dotychczasowych przyzwyczajeń – przyznaje Katarzyna Fornal-Urbańczyk, kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej w Zamościu. – Mamy jednak problem z częścią mieszkańców, którzy byli przyzwyczajeni do palenia śmieciami i nie widzą w tym problemu. Staramy się upominać i kontrolować, zdarzały się też mandaty. Liczymy, że informacja dotrze do wszystkich mieszkańców i rozpoczniemy walkę o czyste powietrze. Liczymy na dzieci, bo one docierają do swoich rodziców i dziadków.
– Miałam okazję być na spotkaniu z emerytami i rencistami, którzy chętnie włączyli się w tę akcję – mówi Monika Kiersztyń, nauczyciel w SP nr 10 w Zamościu. – Wszyscy musimy zastanowić się nad globalnym problemem. Jeżeli każdy z nas będzie działał w tym kierunku to będzie poprawa.
Uczniowie walczą o czyste powietrze, a przy okazji także o cenną nagrodę. Jest nią Naukowa Stacja Zabaw – park eksperymentów i doświadczeń. Żeby zwiększyć ich szanse, należy odwiedzić stronę www.powietrzebezsmieci.pl, a następnie zagłosować na gminę Zamość z lokalizacją Peowiaków 30a.
AlF
Fot. Aleksandra Flis