Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 000 skrajnie wyczerpanych więźniów.
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak zwraca uwagę na to, że Auschwitz-Birkenau świadczy o niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Jest też miejscem przestrogi dla następnych pokoleń. Jak dodaje, dla świata urósł do rangi symbolu. Mówi, że miarą tego jest ogromna liczba zamordowanych tam osób z różnych krajów, ale także liczba osób odwiedzających obóz Auschwitz-Birkenau. Paweł Śpiewak apeluje, aby w tym szczególnym dniu oddać hołd wszystkim ofiarom Holocaustu.
Szacuje się, że podczas II wojny światowej zginęło prawie 6 milionów Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli około 2 milionów, stanowiły dzieci. Wśród ofiar Holocaustu znalazło się około 3 milionów polskich Żydów. Zagładę przetrwało 10% społeczności żydowskiej w Polsce. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Władze niemieckie nie zawsze prowadziły ewidencję, a ponadto w obliczu klęski wojennej, nakazały systematyczne niszczenie archiwów i zacieranie śladów zbrodni.
Lubelskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu rozpoczęły się wczoraj (26.01) w Państwowym Muzeum na Majdanku. Dziś (27.01) w programie wykład i prezentacja „Opowieści ukryte w przedmiotach”. – Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty, które przywozili do obozu Żydzi – mówi rzecznik prasowy muzeum, Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Wykład rozpocznie się o godzinie 11.00. W południe odbędzie się spacer z przewodnikiem po terenie byłego obozu.
IAR / ZAlew
Fot. nadesłane