Studiowanie za granicą to okazja nie tylko do zdobywania wiedzy na innych uczelniach, ale także poznawania kultury i dorobku naukowego różnych krajów.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+ o w Lublinie rozmawiano o korzyściach płynących z wymian studenckich.
– Każda wymiana, spotkanie z osobami z zewnątrz daje nam dodatkowe korzyści. Poznajemy kulturę, języki i sposób pracy wielu ludzi, ich sposób patrzenia na świat, na naukę – zaznacza dr hab. Piotr Plisiecki, jeden z koordynatorów programu Erasmus + w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. – Są to zazwyczaj studenci najbardziej zaangażowani i zainteresowani swoimi studiami. Cieszy nas, że każdego roku jest coraz więcej osób zainteresowanych wyjazdem, a nawet przedłużają go.
– To jest niezbędne w poszerzaniu horyzontów wiedzy – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – To umiejętności, które można wykorzystywać w dorosłym życiu. Chcemy mieć najlepiej wykształconą młodzież, która potrafi posługiwać się językami obcymi, zna doświadczenia innych krajów i przenosi swoje doświadczenie na Lubelszczyznę, aby ją rozwijać.
– Myślałam od dawna, aby wyjechać na Erasmusa. Tam mamy możliwość poznania kultury swojego kraju oraz swój przedmiot badań w innym języku. To świetna możliwość rozwoju – mówi studentka I roku studiów magisterskich.
– Wszyscy studenci zapisani na studia mogą uczestniczyć w programie – zaznacza Agnieszka Gleń, sekcja obsługi wymiany międzynarodowej. – Ta aplikacja składa się z formularza, CV i ewentualnie zaświadczenia o znajomości języka. Jeżeli student nie ma zaświadczenia to przejdzie tekst językowy. Studenci, którzy chcą wyjechać na praktykę samodzielnie szukają miejsca, kontaktują się z instytucją przyjmującą, a następnie składają aplikację w naszym biurze. Później są poddawani procesowi rekrutacyjnemu.
– Do studiowania w tym mieście skłonił mnie jeden z przyjaciół – mówi Luis z Hiszpanii. – Był tutaj na wymianie, opowiedział mi o Lublinie i Erasmusie. Jestem tutaj już prawie pół roku. Najlepsze są spotkania z ludźmi, to świetna okazja do poprawy języka angielskiego.
– Nie jest to skomplikowane i polecam każdemu. Jest to wyjazd z uczelni, poszliśmy do biura, załatwiliśmy formalności, więc warto się postarać – tłumaczą Łukasz i Piotr, którzy byli na praktykach na Cyprze. – Mieliśmy dużo możliwości, można jechać tam, gdzie człowiek zapragnie. Kierowała nami pogoda i chęć rozwoju. Wysyłaliśmy maile do mnóstwa instytucji w wielu krajach europejskich.
– Największym dowodem cenności Erasmusa, jest to, że studenci, którzy raz wyjadą nigdy nie przestaną wyjeżdżać i będą innych przekonywać do tego, jak jest to ważne – dodaje Gleń.
Nabór na wyjazdy na rok akademicki 2018/2019 na większości lubelskich uczelni trwa do początku marca. Szczegółów należy szukać na stronach internetowych poszczególnych uniwersytetów oraz na stronie erasmusplus.org.pl.
MaK
Fot. pixabay.com