Kultura i obrzędy Lubelszczyzny. Jaka jest ich przyszłość?

luw1 3

Gwara i tradycje muzyczne w województwie lubelskim, a także dawne obrzędy i współczesna kultura naszego regionu – to tematy podejmowane przez naukowców i twórców ludowych podczas konferencji „Kultura ludowa Lubelszczyzny – stan, wartości, perspektywy” .

Lubelszczyzna ma kilka wyróżniających ją cech – mówi jeden z prelegentów, historyk prof. Ryszard Szczygieł. – Przede wszystkim Lubelszczyzna zawsze była regionem wieloetnicznym. Kolejnym czynnikiem jest problem kultury i świadomości. Badania socjologów wykazały, że mieszkańcy jednak traktują swój teren jako jedność

W konferencji biorą udział także artyści i przedstawiciele ośrodków kultury z całego regionu.

– Mamy wielu aktywnych twórców i jesteśmy ciekawi co ich czeka – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Ewa Sobota. – Nie chodzi o to, że kultura się u nas odradza, ale jest jej ciągłość. Interesują mnie perspektywy, to co czeka zespoły i domy kultury w najbliższym czasie.

Obrady trwają w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul Spokojnej. Jutro (13.01) sesja przeniesie się do Domu Kultury LSM. Konferencja jest połączona z dorocznym „Ogólnopolskim przeglądem kolędniczym”.

MaK

Fot. lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version