Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. Jak funkcjonują lubelskie szpitale?

szpi1

Lekarze wypowiadają w szpitalach klauzulę opt-out. Różnie to wygląda w poszczególnych szpitalach. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że protest lekarzy komplikuje pracę szpitali i uderza w bezpieczeństwo pacjentów. Według danych Ministerstwa Zdrowia 3,5 tysiące lekarzy w tym 1,8 tysiąca rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out zezwalającą na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.

– W tej chwili najtrudniejsza sytuacja jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie, gdzie klauzulę wymówiło 95 lekarzy, z czego 46 to lekarze rezydenci – mówi Marek Wieczerzak z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Informacje potwierdza dyrektor ds. lecznictwa wspomnianej placówki Grzegorz Borek, który zapewnia, że przynajmniej w styczniu nie wpłynie to na funkcjonowanie placówki. – Mamy zapełnione wszystkie piony dyżurowe. Trzy związki zawodowe weszły z spór zbiorowy z dyrekcją, jeden się wycofał. Prowadzimy z nimi rozmowy, następne spotkanie mamy umówione na 5 stycznia – mówi.

– Trudna sytuacja jest w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Tam klauzulę wypowiedziało 87 lekarzy, 16 osób wypowiedziało ją w szpitalu przy ul. Staszica i 19 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, w SP ZOZ w Kraśniku 2 osoby, w Szpitalu Wojskowym w Lublinie 24 osoby, Szpital Specjalistyczny w Chełmie 9 osób, szpital w Łukowie 3 osoby – wylicza Wieczerzak.

Jak zaznacza Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie – rzutem na taśmę udało się podpisać porozumienie. – Na dzień dzisiejszy sprawa jest zażegana. Udało się dojść do porozumienia. Od 1 stycznia normalnie lekarze pracują, dyżurują wedle rozpisanego grafiku.

– Problem nie dotyczy szpitali w Białej Podlaskiej i Zamościa, skąd nie mamy żadnych danych na temat lekarzy, którzy wypowiedzieliby tę klauzulę – mówi Marek Wieczerzak. W Puławach również żaden z lekarzy nie wypowiedział klauzuli opt-out.

We wszystkich placówkach praca przebiega w sposób normalny i bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone.

Jutro (03.01) odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, poświęcone wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out.

JZon

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version