Na koncie jest już prawie 240 tysięcy złotych – trwa zbiórka pieniędzy w akcji charytatywnej „Lubelszczyzna dla Syrii”. Pod takim też hasłem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zorganizowano debatę o sytuacji w Syrii.
Do udziału zaproszono publicystów oraz przedstawicieli organizacji charytatywnych. – Lubelska akcja została zapoczątkowana na zamku i ma konkretny cel – przypomina Bartosz Janik, doradca wojewody lubelskiego. – Celem tej zbiórki jest odbudowa domostw w Aleppo i przywrócenie ludziom nadziei na lepsze jutro. Pieniądze zbierane są SMS-owo – na numer 72405 o treści „RATUJĘ”, poprzez bezpośredni przelew na konto bankowe 63 1020 4900 0000 8502 3055 5762 (www.lubelszczyznadlasyrii.pl), zbiórki prowadzone są na uniwersytetach, gdzie wystawione są skarbonki akcji.
– Byłem w Iraku podczas ofensywy na Mosul, gdy koalicja Iracko-Kurdyjska ruszyła na pozycje ISIS, aby wyzwolić te tereny. Wtedy jeszcze Mosul i Równina Niniwy były dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego – mówi Michał Bruszewski, ekspert ds. międzynarodowych, dziennikarz (Gazeta Polska Codziennie). – Na szczęście teraz te tereny są wyzwolone, jednak nie oznacza to, że jest tam bezpiecznie. Trzeba też pamiętać, że to miasta chrześcijańskie.
Przyjmować uchodźców czy pomagać na miejscu?
– Bez pomocy na miejscu, bez odbudowania zniszczonych i zdewastowanych przez wojnę miast, szkół i szpitali będziemy mieli stały problem – czy przyjmować uchodźców – dodaje Bruszewski. – Pracując na miejscu, czyli odbudowując – rozwiązujemy problem. (…) Jeśli chcemy, aby chrześcijaństwo przetrwało na Wschodzie to trzeba pomagać w Syrii i Iraku.
– Jako młodzi ludzie chcemy poszerzyć swoją wiedzę na temat chrześcijan w Syrii. Nie tylko przekazu medialnego, ale od ludzi, którzy tam byli i wiedzą jak to wygląda naprawdę – przyznaje Nikodem Polak, prezes fundacji Scytia. – Organizujemy spotkania i debaty, chcemy poszerzać wiedzę i tworzyć własne zdanie.
Zbiórka w ramach akcji „Lubelszczyzna dla Syrii” potrwa do świąt Wielkanocnych. Rozmowa z uczestnikami i organizatorami lubelskiej debaty także w niedzielę (28.01) na antenie Radia Lublin w audycji „Studio wschodnie” po 14.00.
RMaj
Fot. archiwum