Lublin rozpoczyna przygotowania do rządowego programu, obejmującego stworzenie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Środowiska i dotyczy 44 miast Polski.
– Jego celem jest przygotowanie mieszkańców do świadomego reagowania na zmianę klimatu wyjaśnia – dyrektor Biura ds. Zagospodarowania Dolin Rzecznych i Wąwozów Urzędu Miasta Lublin, Zdzisław Strycharz. – Lublin ma pewien potencjał, który może go w sposób naturalny przed tymi zmianami chronić. Potencjał ten stanowią tereny zielone, a w szczególności wąwozy, które SA naturalnymi korytarzami ekologicznymi.
Pracę nad projektem zostały podzielone na 6 etapów. – Teraz jesteśmy na trzecim, obejmującym analizę ryzyka. A zjawiska zmian klimatu lublinianie odczuwają na co dzień – mówi Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. – Dotyczy to przede wszystkim występowanie w okresie letnim fal gorąca. Są one potęgowane tym, że w Lublinie występuje tzw. miejska wyspa ciepła. Istnieje ona w centrum miasta i wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, gdzie bardzo dużo jest powierzchni szczelnej. Wrasta też intensywność opadów. I coraz więcej jest miejsc, w których kanalizacja sobie z tym nie radzi.
Analiza danych meteorologicznych z minionych 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać.
Zalew / opr. ToMa
Fot. archiwum